Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski


listopad 2022 – maj 2023

gmach głównyW tym roku Muzeum Miedzi obchodzi 60-lecie istnienia i z tej okazji przygotowało wystawę prezentującą część kolekcji. Ale to tylko jeden urodzinowy akcent wystawienniczy. Bo Jarosław Jaśnikowski, artysta związany nierozerwalnie z Legnicą, postanowił z okazji jubileuszu podarować muzeum wybrane prace. Powstała więc kolejna ekspozycja pt. „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”. Prezentuje ona różne realizacje Jaśnikowskiego, w tym m.in. prace z serii „Magiczna Legnica”, umieszczone w miejskim kalendarzu w 2017 r., a także inkografie przedstawiające przekrojowo twórczość artysty oraz kilka rysunków poświęconych rodzinnemu miastu.


JAROSŁAW JAŚNIKOWSKI
Urodził się w Legnicy w 1976 r. Malarstwem zajmuje się od 1991 r. Swoje pierwsze kroki na drodze twórczej stawiał pod kierunkiem legnickiej pedagog Mirosławy Lickiewicz. Za osiągnięcia artystyczne został uhonorowany w 1994 r. Nagrodą Prezydenta Legnicy. W 1998 r. – pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w legnickim Muzeum Miedzi – Jaśnikowski postanawia poświęcić się surrealizmowi. W tym samym roku rozpoczyna naukę w głogowskim Studium Sztuk Plastycznych, gdzie w 2001 r. pod kierunkiem wybitnego głogowskiego artysty malarza Telemacha Pilitsidisa broni dyplom z malarstwa. Od tego czasu artysta konsekwentnie buduje swoją pozycję w polskim środowisku twórców związanych z realizmem magicznym. Jego obrazy są prezentowane obok prac takich artystów jak Olbiński, Sętowski, Kołpanowicz, Yerka czy Beksiński. Zamiłowanie Jarosława Jaśnikowskiego do parowozów, machin latających i wszelkich pojazdów z przełomu XIX i XX w. zaowocowało wieloma obrazami tworzonymi w klimatach steampunku. Artysta obecnie uchodzi za czołowego reprezentanta tego nurtu w polskim malarstwie.

Jaśnikowski tworzy historię światów alternatywnych – fantastycznej rzeczywistości, w której działają inne prawa fizyki. Na pracach artysty pojawiają się olbrzymie surrealistyczne machiny, które swą monumentalnością rzucają wyzwanie światu. Ważnym tematem obrazów Jaśnikowskiego jest również czas oraz przemijanie. Jednak czas na jego obrazach przyjmuje rożne wartości i właściwości. Nie do końca jest liniowy, nie do końca mierzalny, a nierzadko nabiera cech materialnych. W twórczości tego artysty pojawiają się również nawiązania do filozofii, teologii, jak i historii.

Artysta stworzył rozpoznawalny styl, a jego obrazy wyróżnia znakomity warsztat malarski. Przykłada dużą wagę do szczegółu, poprawnego zestawienia kolorów oraz do właściwej kompozycji.

Prace legniczanina były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

Kurator wystawy - Tomasz Grabowski


GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy 25.11.2022 r.


IMG_2942
Wystawa "Machiny wyobraźni Jarosława Jaśnikowskiego" - ekspozycja fot. D.Berdys
IMG_2944
IMG_2945
IMG_2960
IMG_2967
IMG_2978
IMG_2981