Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz


wrzesień 2022 – kwiecień 2023

gmach główny

 
To wystawa prac jednego z najważniejszych rzeźbiarzy ostatnich dekad w Polsce. Jest on szczególnie ważny dla naszego muzeum oraz regionu, ponieważ jego wędrówka po Dolnym Śląsku zaczęła się właśnie w Legnicy, w której to w 1970 r. wygrał I Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski. Podjęta wtedy decyzja o wyjeździe ze stolicy i budowaniu kariery w prężnie rozwijającym się Zagłębiu Miedziowym okazała się jedną z ważniejszych w jego życiu. Artysta mieszkał kolejno w Legnicy, Lubinie, we wsi Czerniec, Chocianowie, Świeradowie Zdroju, a przez ostatnie 30 lat w Szklarskiej Porębie.


Przez lata stworzył wiele ważnych dzieł, ale najbardziej znany jest cykl Żelaznych ludzi, którego korzenie sięgają łódzkiego dzieciństwa i młodości oraz kontaktów z ludźmi i przemysłem Zagłębia Miedziowego. W 1984 r. w wyniku wyboru przez kustosz łódzkiego Muzeum Sztuki Janinę Ładnowską prototypowych elementów cyklu (stopa, tors, głowa) na wystawę w Fellbach (ówczesne RFN) powstała w pracowni w Chocianowie postać Żelaznego człowieka. Po sukcesie, jaki wtedy odniósł artysta, rozpoczęła się nieprzerwana wędrówka tego rzeźbiarskiego cyklu po Polsce i Europie zawsze wzbudzająca skrajne emocje u odbiorcy. Od zachwytów po akty wandalizmu.
To, z czego artysta może być najbardziej znany w regionie, to pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82, pomnik Wincentego Witosa przy ul. F. Skarbka w  Legnicy, projekt pierwszego logo klubu sportowego „Miedź”, tzw. ślimaka, betonowe napisy przy wjazdach do Lubina, pomnik Milczą a jednak wołają - pamięci ofiar obozu Gross-Rosen, filie w Chocianowie i Jelcz-Laskowicach, największe przedstawienia ukrzyżowanego Chrystusa w Bolesławcu czy kilka monumentalnych, kamiennych rzeźb w Szklarskiej Porębie jak Kamienny krąg, LGOM czy 100 TON.

Zbigniew Frączkiewicz brał udział w licznych plenerach rzeźbiarskich w kraju i za granicą, tworzył potężne dzieła z kamienia, ale również mniejsze realizacje np. wizerunki patronów szkół a do każdemu z nich nadawał indywidualny charakter.
Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno Żelaznego człowieka (którego artysta znacząco nazwał Ostatni Żelazny), ale również prace związane z regionem – rzeźby, medale i nie publikowane wcześniej projekty.


GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy 23.09.2022 r.IMG_1670
Wystawa czasowa „Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz” - ekspozycja fot. D.Berdys
IMG_1676
IMG_1680
IMG_1683
IMG_1688
IMG_1690
IMG_1696
IMG_1703
IMG_1709


Pół wieku ze sztuką. Urodziny Zbigniewa Frączkiewicza - film