DZIELNI MALI ŻOŁNIERZE
Wystawa dawnych i nowych
figurek wojskowych

Ekspozycja od 11 kwietnia

Home Eksponat miesiąca Eksponat miesiąca Henryk Pobożny, witraż na podstawie projektu Stanisława Wyspiańskiego
Henryk Pobożny, witraż na podstawie projektu Stanisława Wyspiańskiego PDF Drukuj

autor: Piotr Ostrowski (Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński)
tytuł: Henryk Pobożny, witraż na podstawie projektu Stanisława Wyspiańskiego
wymiary: 436x148 cm
data powstania: 2016

zakup sfinansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź                    Fundacja KGHM Polska Miedź

Henryk Pobożny, witraż na podstawie projektu Stanisława Wyspiańskiego

Pod koniec XIX w. Stanisław Wyspiański z własnej inicjatywy przystąpił do tworzenia projektów witraży, które miały zastąpić stare oszklenia w katedrze na wzgórzu wawelskim. Planowany cykl 12 witraży ukazywać miał postaci z polskich legend i historii. Ostatecznie powstały jedynie cztery kartony z projektami, które Wyspiański wystawił w 1900 r. Przedstawiały one legendarną księżniczkę Wandę (karton ostatecznie zniszczony przez artystę), św. Stanisława biskupa krakowskiego, księcia Henryka Pobożnego i króla Kazimierza Wielkiego. Omawiane projekty nie doczekały się realizacji za życia artysty.

Wawelskie wizje na szkle autorstwa Wyspiańskiego urzeczywistnił ponad 100 lat później krakowski witrażysta Piotr Ostrowski, właściciel Zakładu Witrażów S. G. Żeleński. Firma ta na pocz. XX w. realizowała witraże młodopolskiego artysty. Witraże z wyobrażeniem św. Stanisława, Henryka Pobożnego i Kazimierza Wielkiego powstały w 2007 r. w oparciu o zachowane w Muzeum Narodowym w Krakowie oryginalne kartony z 1900 r. Wykonanie przeszkleń poprzedziły badania procesu technologicznego i materiałów używanych przy realizacjach witraży Wyspiańskiego, które prowadzone były we współpracy z  reżyserem Andrzejem Wajdą.

Pierwszy egzemplarz witraża ukazującego Henryka Pobożnego został zrealizowany i umieszczony w Pawilonie „Wyspiański 2000” w Krakowie.  Będący własnością Muzeum Miedzi drugi witraż stanowi element aranżacji nowej wystawy stałej w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, otwartej 14 października 2016 r.