Błogosławieństwo Boże znajdziesz u Cohna. Historia kart do gry na Śląsku.


Karty do gry na Śląsku mają bardzo bogatą tradycję. Po raz pierwszy wzmiankowane zostały w 1453 roku. Najstarsze zachowane talie kartowników śląskich pochodzą z pierwszej poł. XVI w. Ważnym rynkiem eksportowym dla Śląska były ziemie polskie, stąd na niektórych kartach z tego regionu trafiają się napisy w tym języku.

W czasie największej prosperity w pierwszej poł. XVIII w. we Wrocławiu działało tyle samo warsztatów kartowniczych, co w wielkim centrum tego rzemiosła Norymbergii. Najwybitniejsi intelektualnie kartownicy śląscy fundowali stypendia uniwersyteckie albo pisali wiersze i sztuki teatralne. W XIX w. i w pierwszej poł. XX w. najbardziej ulubioną grą hazardową Ślązaków była loteria karciana Błogosławieństwo Boże znajdziesz u Cohna, która pojawia się kilkakrotnie w twórczości śląskiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Największy śląski skandal hazardowy miał miejsce we wrocławskim hotelu "L'Europe" we Wrocławiu w latach osiemdziesiątych XIX w. z hrabią Moszyńskim w roli głównej. Według urzędu statystycznego Rzeszy Niemieckiej statystyczny dorosły Niemiec pod koniec XIX w. grał w karty 56 dni w roku.

Wystawa przeprowadzi Państwa przez wszystkie dziedziny historii kart do gry na Śląsku - od produkcji, poprzez wróżby do hazardu włącznie. Po raz pierwszy można zobaczyć prawie wszystkie znane talie śląskich producentów pochodzące ze zbiorów prywatnych i muzealnych w Polsce, Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych.


Rainer Sachs

Otwarcie wystawy - 7.12.2007
Czynna do - 10.03.2008