KATEDRA ORMIAŃSKA

Tabakierka z przysłowiami
Numer inwentarzowy :  ML/M 2012
Wymiary : 3,5 x 12,8  x  6 cm
Materiał : miedź, mosiądz, kucie, grawerowanie
Czas powstania : 2. poł. XVIII w.
Data pozyskania : 2011r.

Tabakierka z przysłowiami

Tabakierka czworoboczna, o falistym wykroju krótszych ścianek, z pokrywą i dnem zdobionymi grawerowanymi scenkami rodzajowymi i sentencją /przysłowiem/ w rezerwach. Wokół grawerowane ornamenty floralne.

Tabakierka została wykonana w holenderskiej manufakturze zajmującej się przetwarzaniem blachy miedzianej. Jest bardzo interesująca ze względów technologicznych. Jej korpus został wykuty z miedzianej blachy, natomiast na dno i pokrywę wykorzystano blachę mosiężną, jako mocniejszą, a więc bardziej wytrzymałą pod kątem użytkowania. W środek tej mosiężnej blachy wwalcowano / niezbyt precyzyjnie / kawałki blachy miedzianej, na której wyryto scenki. Tabakierka po wypolerowaniu lśniła dwoma kolorami – „czerwonym” kolorem miedzi i „złotym” kolorem mosiądzu.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn