INSPIRACJE SZTUKĄ JAPONII

AKADEMIA RYCERSKA - od 24.04.2018

Z kolekcji Muzeum Manggha.

Im dłużej bada człowiek sztukę japońską, tym bardziej pasjonuje się tą sztuką; czyż nie jest najniezwyklejsza, najsubtelniejsza, najśmielsza, najwykwintniejsza, najbardziej ekstrawagancka,

najwdzięczniejsza, gdy zmierza od najbardziej zdumiewającej fantastyki do najbardziej wyszukanej poezji, od najskrupulatniejszej obserwacji do najintensywniejszego życia, z zawsze nieporównaną maestrią wykonania…
Feliks „Manggha” Jasieński, 1906

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przygotowało dla Muzeum Miedzi w Legnicy wystawę: Inspiracje sztuką Japonii. Z kolekcji Muzeum  Manggha, prezentującą fenomen tej nowej i dynamicznej instytucji muzealnej XXI wieku, kreującej przestrzeń dialogu międzykulturowego, otwarcia  i eksperymentu.

Podstawą tej kolekcji jest zbiór zgromadzony  przez Fundację Kyoto–Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz podczas jej działalności, a przekazany Muzeum Manggha w 2007 roku. Tworzą ją różnorodne dzieła sztuki: współczesna i dawna sztuka polska i japońska, obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki i akwarele, grafiki, plakaty, książki artystyczne oraz rzemiosło artystyczne – ceramika, katagami (szablony farbiarskie) i kimona, maski teatru . Jednym z ważnych jego elementów jest kolekcja obrazów, rysunków, gwaszy i akwarel Andrzeja Wajdy (dar Autora).

Wystawa Inspiracje sztuką Japonii. Z kolekcji Muzeum  Manggha prezentuje fragment tej wyjątkowej kolekcji, zapewne jej najcenniejszą część:  drzeworyty ukiyo-e, zbiór kimon i pasów obi oraz szablonów farbiarskich (katagami), rekwizyty teatralne (maski i kostium teatru nō). Do najpiękniejszych i wyjątkowych należy m.in. „biała porcelana” – hakuji.
W kilku przestrzeniach przedstawiamy charakterystyczne elementy sztuki i kultury japońskiej: drzeworyty ukiyo-e, kimono i teatr. Inspiracje sztuką Japonii  ilustrują prace Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, grafiki Karola Frycza i Witolda Wojtkiewicza z „Teki Melpomeny” oraz rysunki i akwarele Andrzeja Wajdy z podróży do Japonii.

Scenariusz i aranżacja dr Anna Król, Muzeum Manggha

INSPIRACJE SZTUKĄ JAPONII

Fot.Dariusz Berdys

Otwarcie wystawy - 24.04.2018r.

Zobacz FOTOGALERIĘ >>