SATYRYKON - Legnica 2018 - plakat

GMACH GŁÓWNY - do 02.09.2018

SATYRYKON jest festiwalem o określonym już w świecie prestiżu. Poświadcza to: plakietka grand prix przyznana przez amerykańskie pismo „Witty World”, jak również maksymalna nota „5 gwiazdek” przyznana przez FECO (Federacja Organizacji Rysowników).

Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka.

Obecnie Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata. Poza wystawą konkursową podczas Satyrykonu odbywają się liczne imprezy towarzyszące.

Na tegoroczną wystawę wpłynęło 2.107 prac 584 autorów z 54 krajów świata. Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 174  prace 116 autorów. Tematem wiodącym jest „Empatia”. Druga kategoria konkursu to satyra i żart.
Otwarta formuła konkursu pozwala wziąć udział w konkursie wszystkim adeptom sztuki, młodym artystom, studentom szkół artystycznych i krewkim emerytom; amatorom z domów kultury i pracującym w zawodzie profesjonalistom. Sednem  legnickiego Satyrykonu jest prezentacja i dokumentacja poszukiwań polskiej i obcej satyry w sztukach plastycznych, jak również promocja  twórczości najmłodszego pokolenia i ułatwianie startu w dojrzałe życie artystyczne.

Grand Prix SATYRYKONU 2018 zdobył - ZBIGNIEW WOŹNIAK (Polska) za pracę „Nasz kolorowy świat”.

Grand Prix SATYRYKONU 2018

ZBIGNIEW WOŹNIAK (Polska)  „Nasz kolorowy świat”