WIOSENNY POKAZ MODY

z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu

26.04.- 22.09.2013r.

Autorem idei pokazu mody prezentującego na wybiegu sezonowe propozycje projektanta dwa razy do roku – wiosną i jesienią – był twórca haute couture Charles Frederic Worth, działający w Paryżu Anglik, założyciel pierwszego nowoczesnego domu mody, którego klientkami była europejska arystokracja i śmietanka towarzyska.

Pokaz mody okazał się znakomitym narzędziem marketingowym. Odegrał także istotną rolę w podniesieniu statusu projektanta z pozycji krawca rzemieślnika do cieszącego się społecznym uznaniem artysty i arbitra smaku. Wiosenne pokazy mody do dziś mają szczególny klimat „święta wiosny”, radosnego oczekiwania i otwarcia na nowości, zachwytu budzącą się do życia naturą, pięknem kobiety i wdziękiem wiosennych kreacji.

Wystawa Wiosenny pokaz mody specjalnie przygotowana dla Muzeum Miedzi w Legnicy prezentuje damskie suknie, bieliznę i akcesoria mody z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pochodzą one z półwiecza 1910-1960, od okresu poprzedzającego I wojnę światową do „New Look” wypromowanego w Paryżu po II wojnie światowej. W ramach „modowego” roku jesienią pokażemy w Legnicy wystawę Dawna moda dziecięca, także z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wiosenny pokaz mody pozwala zachwycić się urokiem eleganckich i subtelnych kreacji, prześledzić drogę modelu z paryskiego wybiegu na polską ulicę. Odnosi się także do zjawisk charakterystycznych dla rodzimego kontekstu, jak promocja polskiego lnu, moda na bale perkalikowe i stylowe suknie „krynolinki” czy pełne inwencji radzenie sobie z powojennym niedostatkiem, którego świadectwem jest śliczna sukienka uszyta ze szlafroka z paczki UNRY. Pokaz mody tradycyjnie kończy suknia ślubna i na wystawie pokazujemy ciekawy wybór ślubnych kreacji z jedwabnego atłasu, organdyny, wełny i koronek, natomiast zgromadzone torebki i kapelusze dowodzą fantazji projektantów i rozmaitości materiałów, w tym barwnych piór i skór egzotycznych zwierząt. Obrazu dopełnia biżuteria w stylu Art. Deco. Można także zachwycić się intymnym aspektem mody (buduarowe negliże) i zobaczyć to, co normalnie pozostawało ukryte pod suknią, ale stanowiło fundament modnej sylwetki (precyzyjnie modelujące ciało gorsety).

Wiosenny pokaz mody

Fot.D.Berdys

Otwarcie wystawy 26 kwietnia 2013r.