WIOSENNY POKAZ MODY

z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu

26.04.- 22.09.2013r.


Autorem idei pokazu mody prezentującego na wybiegu sezonowe propozycje projektanta dwa razy do roku – wiosną i jesienią – był twórca haute couture Charles Frederic Worth, działający w Paryżu Anglik, założyciel pierwszego nowoczesnego domu mody, którego klientkami była europejska arystokracja i śmietanka towarzyska.

Pokaz mody okazał się znakomitym narzędziem marketingowym. Odegrał także istotną rolę w podniesieniu statusu projektanta z pozycji krawca rzemieślnika do cieszącego się społecznym uznaniem artysty i arbitra smaku. Wiosenne pokazy mody do dziś mają szczególny klimat „święta wiosny”, radosnego oczekiwania i otwarcia na nowości, zachwytu budzącą się do życia naturą, pięknem kobiety i wdziękiem wiosennych kreacji.

Wystawa Wiosenny pokaz mody specjalnie przygotowana dla Muzeum Miedzi w Legnicy prezentuje damskie suknie, bieliznę i akcesoria mody z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pochodzą one z półwiecza 1910-1960, od okresu poprzedzającego I wojnę światową do „New Look” wypromowanego w Paryżu po II wojnie światowej. W ramach „modowego” roku jesienią pokażemy w Legnicy wystawę Dawna moda dziecięca, także z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wiosenny pokaz mody pozwala zachwycić się urokiem eleganckich i subtelnych kreacji, prześledzić drogę modelu z paryskiego wybiegu na polską ulicę. Odnosi się także do zjawisk charakterystycznych dla rodzimego kontekstu, jak promocja polskiego lnu, moda na bale perkalikowe i stylowe suknie „krynolinki” czy pełne inwencji radzenie sobie z powojennym niedostatkiem, którego świadectwem jest śliczna sukienka uszyta ze szlafroka z paczki UNRY. Pokaz mody tradycyjnie kończy suknia ślubna i na wystawie pokazujemy ciekawy wybór ślubnych kreacji z jedwabnego atłasu, organdyny, wełny i koronek, natomiast zgromadzone torebki i kapelusze dowodzą fantazji projektantów i rozmaitości materiałów, w tym barwnych piór i skór egzotycznych zwierząt. Obrazu dopełnia biżuteria w stylu Art. Deco. Można także zachwycić się intymnym aspektem mody (buduarowe negliże) i zobaczyć to, co normalnie pozostawało ukryte pod suknią, ale stanowiło fundament modnej sylwetki (precyzyjnie modelujące ciało gorsety).Wiosenny pokaz mody

Wiosenny pokaz mody

Wiosenny pokaz mody

Fot.D.Berdys


Otwarcie wystawy 26 kwietnia 2013r.