15.04.-17.05.2009.

Galeria Sztuki w Legnicy i Muzeum Miedzi zapraszają na wystawę "Nasz Bursztyn" przygotowaną przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska. Celem prezentacji jest ukazanie bursztynowego dorobku członków Stowarzyszenia, ich codziennego spojrzenia na bursztyn.

Na wystawie zobaczyć można prace 38 artystów zarówno tych, którzy sporadycznie używają bursztynu w swych pracach, po tych którzy specjalizują się w projektowaniu i wykonywaniu biżuterii z wykorzystaniem tego pięknego i typowo polskiego surowca biżuteryjnego.

Gdy Pan Robert Pytlos w imieniu Prezydenta Gdańska zaproponował zorganizowanie wystawy prezentującej "bursztynowy" dorobek naszych członków, od razu zaakceptowaliśmy pomysł. Od pierwszych targów "Amberif" jesteśmy obecni w Gdańsku, wiele osób aktywnie uczestniczy w organizowanych przy okazji targów konkursach i pokazach. Jestem głęboko przekonany, że to właśnie w Galerii Projektantów rozpoczęło się nowoczesne myślenie o wzornictwie biżuterii z bursztynem. Inni wystawcy co roku śmielej inspirowali się tym co u nas zobaczyli, często wchodząc w kooperację, bądź zatrudniając projektantów.Kiedy jednak po pewnym czasie zaczęliśmy konkretyzować pomysł wystawy, pojawiły się wątpliwości. Uczestnicy uważali, że powinni wykonać nowe, specjalnie na tę okazję zaprojektowane prace.  Dopiero ustalenie i doprecyzowanie nazwy oraz warunków wystawy przekonało Koleżanki i Kolegów. Pokazujemy Państwu nasze codzienne normalne myślenie o bursztynie. Po prostu wystawę "Nasz bursztyn".

W imieniu uczestników serdecznie dziękuję Panu Pawłowi Adamowiczowi, Prezydentowi Miasta Gdańska za pomysł i wsparcie, a Panu Robertowi Pytlosowi za współpracę przy projekcie. Mam nadzieję, że tą wystawą i katalogiem przyczyniamy się do umacniania pozycji Gdańska - Światowej Stolicy Bursztynu.

Andrzej Bielak
Prezes STFZ

Kraków, czerwiec 2008 r.

Uroczysty finisaż odbędzie się podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu Srebra 16 maja 2009 r.