Wystawa ta to próba określenia miejsca i roli "światła" w sztuce współczesnej. Artystka szuka sposobów jego obecności w plastycznych kształtach . Używa do tego celu układów i splotów miedzianych linii, słów bądź samych liter jako środków oraz materiałów komponowania struktury obrazu - obiektu. Rezultatem tego poszukiwania jest poezja wizualna i mówiące światłem przestrzenie, które nazywa Światłoformami.

Joanna Ratajczak-Kurowicka
Absolwentka ASP w Poznaniu. Prócz malarstwa sięga po nowatorskie formy plastyczne, tworząc obiekty z miedzi i srebra. Pokazywała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W jej twórczości pojawiają się dwie drogi twórcze: plastyczna i literacka. Połączenie zaś obu widoczne będzie na tej wystawie. Autorka tomiku poetyckiego pt. Czas wyrwany, Warszawa 2001 r.. Jej wiersze weszły również w skład III tomowej Poezji Polskiej - Antologii tysiąclecia, Warszawa, 2002 r. Joanna Ratajczak-Kurowicka prowadzi też autorskie pracownie plastyczne dla młodzieży i dorosłych. Uczy również wiedzy o kulturze w ZSO Nr1 w Jeleniej Górze.

Wystawy indywidualne:
2000 - sierpień - Malarstwo, Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie
2001 - maj-czerwiec - Malarstwo, Kórnicka Galeria Zamkowa
2002 - luty - Czas wyrwany - prezentacja książki poetyckiej oraz wystawa poezji wizualnej, Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie.
2003 - styczeń - Poezja i poezja wizualna, Kalambur, Wrocław.
2004 - maj - Poezja wizualna, Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem, Legnica.
2004 - lipiec,sierpień - Malarstwo, Galeria Zamkowa "Prezentacje", Wojnowice - Zamek.
2005 - kwiecień - Gra przestrzeni i sensów, Kłodzki Ośrodek Kultury.
2006/2007- październik-styczeń - Światłoformy i poezja, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
2007- maj-czerwiec - Światłoformy - Światło Księgi Biuro Wystaw Artystycznych, Jelenia Góra
Wystawy zbiorowe:
2003 - lipiec - Sztuka kobiet Symultanka 32.9 -wystawa trzydziestu siedmiu wrocławskich artystek, studio BWA, Wrocław
2003 - sierpień - Książki, wystawa książek artystycznych polskich artystów, BWA, Jelenia Góra
2003 - wrzesień - Sytuacje liryczne, Labirynt piąty - młoda sztuka, Kłodzki Ośrodek Kultury.

Otwarcie wystawy - 04.04.2008
Czynna do - 31.05.2008