WSPÓŁCZESNA POLSKA BIŻUTERIA ARTYSTYCZNA

Współczesna biżuteria artystyczna mieni się różnorodnością form i struktur. Urzeka intensywną kolorystyką, intrygującymi kształtami. Wyróżnia się oryginalnością rozwiązań, swobodą w stosowaniu najprzeróżniejszych surowców i materiałów. Zaskakuje pomysłowością, ekstrawagancją. Wyzwolona z reguł zdobienia ciała, strojów i kreacji skupia uwagę na jej właścicielu, podkreśla jego osobowość, indywidualność. Często powstaje z myślą o kobietach o zmiennych nastrojach i wizjach, poszukujących wciąż nowych przeżyć i doznań.

Wystawa obrazuje najnowsze kierunki w polskiej sztuce złotniczej, prezentuje różne osobowości artystyczne. Gromadzi obiekty czterdziestu jeden twórców różnych generacji. Najczęściej są to dzieła odważnie łamiące jubilerskie kanony i zwyczaje, bliższe kameralnej rzeźbie niż biżuterii w jej tradycyjnym rozumieniu.
Inspiracje twórców biżuterii magicznej sięgają snów, uczuć, otaczających nas pejzaży, piękna i wyjątkowości przyrody. Ich poetyckie, zmysłowe, niezwyczajne prace powstają pod wpływem marzeń i emocji. Są formą powrotu do świata radosnych, bajkowych przeżyć z lat dzieciństwa.
Biżuteria industrialna źródeł szuka w świecie nauki i techniki. Jej twórców fascynuje geometria, technologia, struktury maszyn i elektronicznych układów. Urzeczywistnia urodę i tajemniczość smukłych, zaginających lub przecinających się linii, przenikających płaszczyzn.
Obok srebra, złota, bursztynu, korali, szlachetnych kamieni artyści chętnie używają wstęgi stalowej blachy, barwionego aluminium, pleksi, tworzywa sztucznego, najzwyklejszych kamieni, glin, ceramiki, szkła, drewna, rafii, ptasich piór, koronek, muszli, gąbek, sznurów, papieru, skóry, tkaniny. Obok nich znajdziemy również przeróżne koraliki, guziki, gwoździe, biurowe spinacze, barwne płyny, elektroniczne elementy, a nawet laski cynamonu. Bardzo modny i popularny stał się ostatnio krzemień pasiasty, kamień o wyjątkowej urodzie, o niepowtarzalnych malarskich walorach. Krzemień pasiasty występuje wyłącznie w Polsce, w okolicach Sandomierza i Iłży.
Dziełom projektantów biżuterii towarzyszą obrazy, grafiki, rzeźby i ceramiczne obiekty ośmiorga młodych artystów z Warszawy, Poznania, Siedlec i Dolnego Śląska. Opowiadają o uroku kobiet i kwiatów, opisują przestrzenie i klimaty kobiecej codzienności; ukazują nie tylko to, co wyjątkowe, barwne, ale również to, co zwyczajne, szare, obarczone smutkiem, przemijaniem.

Jerzy Brukwicki

Otwarcie wystawy - 25.04.2008