Wystawa "W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993" przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Wystawa podzielona jest na osiem bloków problemowych, z których każdy opatrzony jest jednym panelem komentarza. Na 47 panelach tematycznych znalazło się około 150 oryginalnych zdjęć pochodzących z archiwów, bibliotek, agencji fotograficznych i zbiorów prywatnych.

Zasadnicza część ekspozycji obejmuje lata 1944–1993. Jednak jej autorzy zaprezentowali szerszy kontekst stosunków polsko-radzieckich począwszy od wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920 r., poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow, represje sowieckie z lat 1939–1943, Zbrodnię Katyńską, konferencję w Jałcie, porwanie 16 przywódców Polskiego państwa Podziemnego, aż po opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie oddziały Armii Federacji Rosyjskiej. 16 września tego roku mija 15 lat od chwili gdy Armia ta po 48 latach zakończyła swoje „tymczasowe” stacjonowanie w Legnicy. Wystawie towarzyszy pokaz filmów dokumentalnych ukazujących obecność Sowietów w Polsce w latach 1944–1993. Ekspozycja obejmuje nie tylko zagadnienia polityczne, militarne, gospodarcze, kulturalne, ale również dotyczące relacji międzyludzkich i sposobów wzajemnego postrzegania.

Autorem ekspozycji jest dr Tomasz Łabuszewski oraz dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Komisarzem ekspozycji w Muzeum Miedzi w Legnicy jest dyrektor Andrzej Niedzielenko. Wystawę W Objęciach Wielkiego Brata będzie można oglądać w legnickim Muzeum Miedzi od 10 września do 31 października 2008 roku.

Otwarcie wystawy - 10.09.2008
Czynna do - 31.10.2008