Na ekspozycji poświęconej twórczości tego wybitnego designera, jakim jest Bronisław Wolanin będzie można podziwiać 150 prac mistrza ceramiki bolesławieckiej.

Twórczość tego artysty ma charakter użytkowy dzieła przeznaczone są dla szerszej publiczności można je kupić m.in. w popularnych sklepach Cepeliach. Wyroby komercyjne związane są z ceramiką bolesławiecką, jest to ogromny dorobek w zakresie nowoczesnego wzornictwa europejskiego.

Artysta oprócz prac rozpowszechnionych, przeznaczonych do codziennego użytku tworzy również prace unikatowe, pojedyncze z którymi można się zapoznać na legnickiej ekspozycji. Są to dzieła z lat 80 i 90 XX w.- obrazy ceramiczne zwane kaflami- prostokątne płaskorzeźbione kompozycje, utworzone z ręcznie formowanych elementów z porcelany lub barwionej w masie kamionki. Motywy abstrakcyjne, inspirowane naturą i sztuką ludową, o bardzo indywidualnym wyrazie.
Do tych oryginalnych dzieł, które również zostaną wyeksponowane w Muzeum Miedzi, zaliczają się projekty w porcelanie.

Bronisław Wolanin to jeden z czołowych polskich twórców designu ceramicznego. Od blisko pół wieku związany jest ze Spółdzielnią „Ceramiki Artystycznej w Bolesławcu”. Jako jej główny projektant i kierownik artystyczny wprowadził do produkcji wiele nowych form oraz nowe szkliwa i dekoracje cieszące się dużym powodzeniem wśród licznych odbiorców w kraju i na świecie. Działalność artystyczna Wolanina, obejmująca projektowanie dla zakładu w Bolesławcu (aktualna nazwa „Ceramika Artystyczna”) oraz twórczość unikatową, trwa już ponad 40 lat. Konsekwentnie i z uporem wnosił swój udział w nowoczesny design ceramiczny w Polsce.

W latach 70 projekty Wolanina zdominowały wytwórczość zakładu w Bolesławcu. Ten wielki kreator europejskich trendów pracuje głównie w kamionce. Jego produkcja - nacechowana własnym, wyróżniającym piętnem – z biegiem czasu, zarówno przez krytykę, jak i nabywców zaczęła być utożsamiana z osobą projektanta. Cechą charakterystyczną dla twórczości Wolanina jest prostota, elegancja, baniaste formy oraz wypukła ornamentyka nanoszona na naczynia, wzory często są multipikowane.

Bronisław Wolanin stał się najwybitniejszym twórcą w polskim przemyśle artystycznym.

Otwarcie wystawy - 12.09.2008
Czynna do - 31.10.2008