Otwarcie wystawy

ul. Chojnowska 2

Home Wystawy
Podróże po alternatywnym świecie. Jarosław Jaśnikowski PDF Drukuj

Podróże po alternatywnym świecie. Jarosław Jaśnikowski - plakatJarosław Jaśnikowski
PODRÓŻE PO ALTERNATYWNYM ŚWIECIE

Co stanie się gdy telewizyjne seriale science-fiction jak Załoga G i Jazon z gwiezdnego patrolu spotkają się z opowieściami podróżniczymi Juliusza Verne’a na płaszczyźnie sztuki spod znaku Salvadora Dali i Wojtka Siudmaka? Twórczość Jarosława Jaśnikowskiego będzie najlepszą odpowiedzią.
Po raz pierwszy Muzeum Miedzi w Legnicy prezentuje 70 prac artysty z cyklu tzw. Alternatywnego Świata. Urodzony w Legnicy Jaśnikowski jest dzisiaj jednym z wiodących przedstawicieli takich nurtów w sztuce jak realizm magiczny czy steampunk. Jego prace wchodzą w skład wielu prywatnych kolekcji na całym świecie.

Jaśnikowski w swych obrazach przyjmuje rolę Opowieściomalarza, zabierając widza w niezwykłą podróż na krańce wyobraźni. W świecie artysty nie ma bowiem nic niemożliwego, na jego płótnach zobaczyć można unoszące się starożytne ruiny i strzeliste katedry stopione w jedność z naznaczoną rdzą maszynerią. Lądy oraz nieboskłon przemierzają zaś potężne obdarzone wolą i inteligencją maszyny. Na wystawie nie zabrakło także alternatywnej wizji dziejów Legnicy, gdzie najbardziej rozpoznawalne miejskie obiekty doznały zaskakujących przemian.

Czy Alternatywny Świat kreowany przez Jaśnikowskiego może być czymś ograniczony? Wizyta w legnickim Muzeum Miedzi być może pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.

Otwarcie wystawy - 10 kwietnia 2015 r.