Cykl czarno-białych zdjęć Tomasza Gudzowatego zatytułowany "Of eagle and man" to niezwykła opowieść o kazachskiej rodzinie żyjącej na bezkresnych stepach Mongolii. Podczas zimy jedynym źródłem utrzymania tych ludzi są polowania na lisy z udziałem orłów. W tym celu myśliwi oswajają i trenują te szlachetne ptaki, traktując je jak domowe zwierzęta. Mieszkają razem z nimi w jednej izbie i otaczają opieką. Orły odwdzięczają się niezwykłą sprawnością i skutecznością w trakcie polowań i zawsze wracają do swoich opiekunów.

Polowanie z orłami to prastara tradycja i narodowy sport mongolskich Kazachów. Ptaki nie pochodzą z hodowli i zazwyczaj nie kończą żywota w niewoli. Zdarza się, że sokolnicy chwytają pisklęta, ale dzikie dorosłe ptaki są cenione znacznie wyżej jako lepsi myśliwi. Po pięciu latach służby orzeł wypuszczany jest na wolność z białą wstążką u łapy - dożywotnią gwarancją nietykalności. Lojalność w świecie mongolskich stepów jest cnotą bezwzględnie najwyższą. Jej prawom podporządkowują się orły i ludzie. Te pierwsze wracają, choć nikt nie byłby w stanie ich zatrzymać. Ci drudzy ściśle przestrzegają umowy o "wykupie", chociaż nie strzeże jej żaden sąd.

Wśród prezentowanych prac znajdują się także zdjęcia wchodzące w skład reportażu nagrodzonego na LXII międzynarodowym konkursie POYi w 2005 roku.

Pictures of the Year International (POYi) to amerykański konkurs fotografii prasowej. W tym roku jedną z nagród w tym prestiżowym konkursie otrzymał polski fotograf, Tomasz Gudzowaty, czterokrotny laureat nagród World Press Photo, znany polskiej publiczności m.in. dzięki zdjęciom "Pierwsza lekcja zabijania", "Tysiącmilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku", "Paradise Crossing". Nagroda "Award of Excellence" w kategorii "Feature Picture Story" została przyznana Tomaszowi Gudzowatemu za reportaż "Eagle hunting in Mongolia". Jest to część cyklu "Of eagle and man", poświęconego życiu mongolskich Kazachów, żyjących w niezwykłej symbiozie z orłami stepowymi. Fotografie - również te nagrodzone na POYi - można podziwiać teraz na wystawie w Muzeum Miedzi. Zdjęcia z wystawy zostały opublikowane w albumie pod tytułem "Of eagle and man".

• Tomasz Gudzowaty Urodzony w Warszawie, w 1971 roku.
  • Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Członek Polskiej Agencji Prasowej.
  • Członek A.I.P.S. (Association Internationale de la Presse Sportive).
  • Członek Klubu Dziennikarzy Sportowych.
  • Reprezentowany przez agencje Focus i Yours Photography.
  • Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 1999 - druga nagroda w kategorii "Świat w którym żyjemy"
  • WORLD PRESS PHOTO 1999 - pierwsza nagroda w kategorii "Nature and Environment"
  • WORLD PRESS PHOTO 2000 - druga nagroda w kategorii "Nature and Environment"
  • Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2000 - pierwsza, druga oraz trzecia nagroda w kategorii "Świat w którym żyjemy"
  • Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2001- druga nagroda w kategorii "Sport" - za zdjęcie pojedyncze
  • Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2001- druga nagroda w kategorii "Sport" - za reportaż.
  • WORLD PRESS PHOTO 2003 - pierwsza nagroda w kategorii "Sports - singles"
  • WORLD PRESS PHOTO 2003 - druga nagroda w kategorii "Sports - stories"
  • Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2003 - trzecia nagroda w kategorii "Świat w którym żyjemy"
  • POYi (Pictures of the Year International) 2005 - nagroda Award of Excellence w kategorii "Magazine Division / Feature Picture