RE – KREACJA. Kostiumy i scenografie Małgorzaty Bulandy


maj – wrzesień 2025

gmach główny




Małgorzata Bulanda od ponad trzech dekad tworzy kostiumy i scenografie, które stały się znakiem rozpoznawczym wielu wybitnych przedstawień teatralnych w Polsce i za granicą. Związana od 1993 roku z legnickim Teatrem Modrzejewskiej, współtworzyła jego unikalną tożsamość artystyczną, m.in. realizując spektakle w niekonwencjonalnych, postindustrialnych, zrujnowanych przestrzeniach, takich jak: wnętrze Kościoła Marii Panny – „Pasja” (1995), hala fabryczna przy ul. Jagiellońskiej –  Zły” (1996), dawne koszary pruskie przy Nowym Świecie – „Koriolan” (1998), sala teatralna na Nowym Świecie – „Hamlet, Książę Danii” (2001), Kino Kolejarz przy ul. Łąkowej – realizacja telewizyjna „Ballady o Zakaczawiu” (2002), magazyny przy ul. Jordana 2 – „Szaweł” (2004), najpierw hala przy ul. Jagiellońskiej, później przy ul. Ściegiennego – „Portowa Opowieść” (2004), scena na Piekarach –  „Made in Poland” (2004), sala przedwojennego kina i teatru variété przy ul. Kartuskiej – Łemko” (2007). Jej prace są głęboko osadzone w kontekście miejsca, czasu i współczesnej refleksji nad rolą sztuki w życiu społecznym.

 
Scenografie Małgorzaty Bulandy pojawiły się również w telewizyjnych wersjach spektakli, takich jak: „Ballada o Zakaczawiu”, „Made in Poland”, „Orkiestra”. Była scenografem filmu „Operacja Dunaj” (2009). Współpracowała z wieloma uznanymi reżyserami, m.in. Jackiem Głombem, Robertem Talarczykiem, Przemysławem Wojcieszkiem, Lechem Raczakiem, duetem PiK i innymi.

Twórczość Małgorzaty Bulandy prezentowana była m.in.: na Międzynarodowej Wystawie Scenograficznej Prague Quadriennale (2003) oraz na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2004), a także dwukrotnie na wystawach indywidualnych w Centrum Scenografii Polskiej – oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach: „Spektakl w obiektywie miasta” (2015) oraz „Świat zagadka” (2024).
Za swoją działalność artystyczną otrzymała liczne nagrody na festiwalach i konkursach, w tym na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007) — organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Narodowy w Warszawie oraz Związek Artystów Scen Polskich — gdzie została uhonorowana za scenografię do spektakli „Osobisty Jezus” w reżyserii Przemysława Wojcieszka w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy oraz „Zabijanie Gomułki” w reżyserii Jacka Głomba w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Za te same realizacje otrzymała również nagrodę jury na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2007).

Dorobek Bulandy obejmuje ponad sto realizacji teatralnych. Wśród nich znalazły się:
„Jak wam się podoba”, „Don Kichot uleczony”, „Obywatel M - Historyja”, „Wschody i Zachody Miasta”, „Osobisty Jezus”, „Otello”, „Zabijanie Gomułki”, „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody”, „Biesy”, „Świat na głowie” i wiele innych. (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, 1993 –  ). Międzynarodowe koprodukcje m.in.: „Wiele demonów” w Teatrze w Batumi (2016), „Przerwana odyseja” na scenie Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje (2016) oraz „Stacyjka” w Teatrze Dramatycznym im. Juozasa Miltinisa w litewskim Poniewieżu (2017); „Los Mimos” (Teatr Pantomimy we Wrocławiu, 2020), „Chopcy z Roosevelta” (Teatr Nowy w Zabrzu, 2022), „Papusza znaczy lalka”  (Teatr Osterwy w Gorzowie Wlkp., 2022) i wiele więcej.

Wystawa „RE–KREACJA. Kostiumy i scenografie Małgorzaty Bulandy” to opowieść o sztuce, która rodzi się z rzeczy zużytych, zapomnianych, wyrzuconych. Ekspozycja, przygotowana została we współpracy z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, ukazuje szeroki wachlarz twórczości Bulandy – zarówno tej scenicznej, jak i wykraczającej poza tradycyjne ramy teatru.
Na wystawie zobaczyć można kostiumy inspirowane ideą recyklingu – przedmioty pozornie bezużyteczne, materiały z odzysku, fragmenty dawnych ubrań i elementy codziennego życia, które w rękach Bulandy zyskują nowe znaczenie. Tworzą niezwykle spójną estetycznie i konceptualnie całość – są nie tylko piękne wizualnie, ale i nośne symbolicznie. Jej projekty odwołują się do tematów pamięci, przemijania, tożsamości i transformacji.

Kurator wystawy: Tomasz Grabowski

Wizualizacje: Karol Budrewicz   │   Muzyka: Transmission Zero
Kostiumy i scenografie: Mistrzowie i Małgorzata w składzie: Szymon Antoniak, Anna Sokół, Jarosław Knefel, Cecylia Obuchowicz, Andrzej Ostrouch, Joanna Truchan, Andrzej Markiewicz, Radosław Kordys, Marek Zieliński, Hubert Łowkis i Małgorzata Bulanda



GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy /08.05.2025/


IMG_8490
Wystawa „RE–KREACJA. Kostiumy i scenografie Małgorzaty Bulandy” - ekspozycja fot.D.Berdys
DSC_4709
Fot.Karol Budrewicz
IMG_8498
IMG_8504
IMG_8512
IMG_8513
IMG_8523
IMG_8526
IMG_8528
DSC_5016
Fot.Karol Budrewicz
DSC_47221
Fot.Karol Budrewicz