Wtorek Muzyczny

"Mistrz i uczeń
we wspólnym muzykowaniu"

27 kwietnia, godz.17.00

Home Eksponat miesiąca Medal papieski z okazji 15 rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Legnicy
Medal papieski z okazji 15 rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Legnicy PDF Drukuj
wtorek, 01 września 2015 00:00

Medal papieski z okazji 15 rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Legnicy
Autor: Magdalena Dobrucka
Technika i materiał: brąz, odlew
Średnica: 65 mm
Data powstania: 2012
Nakład: 20 szt.
Numer inwentarzowy: ML/N/2045a,  ML/N/2045b

Medal papieski z okazji 15 rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Legnicy

Medal wykonany przez Magdalenę Dobrucką upamiętnia 15 rocznicę wizyty Papieża Jana Pawła w Legnicy, która miała miejsce 2 czerwca 1997 r. Oprócz 20 egzemplarzy odlanych w brązie, artystka wykonała 4 odlewy w srebrze.

Magdalena Dobrucka to jedno z czołowych nazwisk polskiej sztuki medalierskiej doby współczesnej. W latach 1971-1976 artystka studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do tej pory brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Od 1976 r. Magdalena Dobrucka każdorazowo uczestniczy w ekspozycjach organizowanych przez Międzynarodową Federację Sztuki Medalierskiej FIDEM. Od 1993 roku członek FIDEM. W tym samym roku prace artystki prezentowane były na indywidualnej wystawie w Muzeum Miedzi w Legnicy.

Dobrucka w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim medalierstwem artystycznym. Jej realizacje to głównie odlewane medale i plakiety. Człowiek oraz otaczający go krajobraz znajdują się w centrum jej zainteresowań twórczych.
Wiele prac artystki znajduje się w kolekcjach muzealnych w Polsce, San Marino, Amerykańskiego Stowarzyszenia Numizmatycznego w USA, British Museum w Londynie, a także w zbiorach prywatnych kolekcjonerów.

Od 11 września 2015 r. Muzeum Miedzi udostępnia wystawę „Wobec Świętości. Medalierzy polscy w roku kanonizacja Jana Pawła II”, która prezentuje prace najwybitniejszych polskich medalierów współczesnych.