KATEDRA ORMIAŃSKA
WE LWOWIE I JEJ TWÓRCY

Home Eksponat miesiąca Wóz transportowy „Drzewiarka”
Wóz transportowy „Drzewiarka” PDF Drukuj
środa, 01 grudnia 2010 19:10

Wóz transportowy „Drzewiarka”

Nr inw. ML/TM/357
Data pozyskania: 2001

Wóz transportowy „Drzewiarka”

Wozy tego typu przeznaczone są do transportu drewna, rur, szyn o różnych długościach – ogólnie wszelkich dłużyc – nazywane są drzewiarkami. Wozy takie mają zazwyczaj podwozia i zestawy kołowe takie same jak wozy do transportowania urobku, a różnią się najczęściej tylko konstrukcją skrzyni. Zamiast niej nasz wóz posiada pionowe słupki, zwane kłonicami. Taka konstrukcja wozu ułatwia prace związane z ładowaniem i rozładowywaniem dłużyc, a kłonice zabezpieczają je przed stoczeniem na boki. Przy przewozie krótkich materiałów dłużycowych używa się wozów pojedynczych a przy długich stosuje się dwa wozy odpowiednio rozstawione i spięte łańcuchami.
Wóz transportowy został pozyskany do zbiorów muzeum w 2001 roku z nieistniejącej już kopani miedzi „Konrad” w Iwinach k./Bolesławca.

M.M.

Lit:
Antoniak J., Urządzenia i systemy transportu podziemnego w kopalniach, Katowice 1990
Jonion A., Maszyny i urządzenia górnicze, cz. II, Katowice 1971