WTOREK MUZYCZNY

Numer inwentarzowy: ML/H/2584
Wymiary ( z obramowaniem): 16,0  x 44,8 cm
Technika i materiał :
miedzioryt z akwafortą, kolorowany akwarelą, papier żeberkowy
Czas powstania : koniec XVI w.
Data pozyskania:  2008 r.

Panorama Legnicy

Miasto otoczone murami obronnymi, obwałowaniami i fosą ukazane zostało od strony północno – zachodniej. Panorama eksponuje  znaczniejsze budowle świeckie  (zamek) oraz sakralne ( kościoły: Mariacki, św. Jana i św. Piotra i Pawła). Na pierwszym planie przedstawiono grupę ludzi w renesansowych strojach z epoki. Na tle nieba herb księstwa legnicko-brzeskiego.
Najstarszy widok Legnicy w zbiorach Muzeum Miedzi. Pochodzi z  jednej z najsłynniejszych publikacji zawierających plany i widoki miast świata. Dzieło Civitetes orbis terrarum ukazało się w oficynie Georga Brauna i Franza Hogenberga w Koloni w latach 1572-1617.
W ciągu 45 lat wydano sześć tomów zawierających opisy, panoramy oraz plany widokowe najpiękniejszych miast , głównie europejskich, ale także niektórych azjatyckich, afrykańskich, a nawet amerykańskich. W zbiorze tym, liczącym 354 weduty wykonane z autopsji znalazły się też przedstawienia 21 miast polskich. W tomie VI dzieła zamieszczono m.in.:  plan Wrocławia oraz odbite na  wspólnej karcie  widoki ogólne Nysy i Legnicy.
Publikacja miała kilka edycji w językach łacińskim, francuskim oraz niemieckim. Inicjatorem wydawcą i autorem opisów był Georg Braun ( 1541-1622), katolicki duchowny wywodzący się z osiadłej w Kolonii artystycznej rodziny niderlandzkiej. Współautor dzieła Franz Hogenberg ( ok. 1540 -1590) był niderlandzkim rytownikiem działającym także w Kolonii w latach 1570-1585. W pracach przy ostatnim tomie dzieła, wydanym w 1617 roku, brał udział syn Franza – Abraham Hogenberg ( przed 1608-po 1653). Ilustracje i dane do opisów pochodziły od licznych współpracowników działających w wielu krajach. Najwięcej rysunków dostarczył flamandzki artysta Joris Hoefnagel (1542-1601) wraz z synem Jacobem. Ten ostatni wykonał znaczną część widoków Czech, Moraw i Węgier. Możliwe, iż był autorem także widoku Legnicy.
Prezentowana  panorama Legnicy pochodzi z francuskiego wydania atlasu.
Oprócz tego egzemplarza Muzeum Miedzi posiada dwa inne, w tym jeden czarno-biały, pozyskane w 2001 roku.

W okresie od 5 lutego do 5 kwietnia w  Muzeum Miedzi oglądać można wystawę „ Podróże w czasie. Dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha”. W jej ramach pokazane zostaną dwa widoki Legnicy: opisana powyżej panorama miasta z dzieła Baruna i Hogenberga oraz widok z 2.poł. XIX w. z fabrycznymi kominami na pierwszym planie.

Grażyna Humeńczuk