WTOREK MUZYCZNY

Home Wystawy czasowe Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego
Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego PDF Drukuj

Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego

„Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego”
28 września 2017 r. – 31 marca 2018 r.

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.

Paweł Kucharski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i byłym pilotem wojskowym. Jego fascynacja fotografią rozpoczęła się już w szkole średniej. Dziedzinie tej oddał się w pełni po zakończeniu służby wojskowej. W jego portfolio znajdują się sesje zdjęciowe i reportaże dla wielu podmiotów komercyjnych i publicznych, m.in. Policji czy Sił Zbrojnych RP. Jego zdjęcie stawów milickich stało się wizytówką kampanii „Tajemniczy Dolny Śląsk”, realizowanej przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

Szczególnie miejsce w działalności Pawła Kucharskiego zajmuje fotografia historyczna, realizowana m.in. przy okazji rozmaitych inscenizacji, pokazów i rekonstrukcji wydarzeń z przeszłości. Autor wytrwale poszukuje kadrów pozbawionych wtrętów współczesności, które umożliwią odbiorcy odbycie „namiastki” podróży w czasie.

Ekspozycja „Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego” stanowi niezwykły, fotograficzny zapis inscenizacji bitwy pod Legnicą, która miała miejsce 6 maja w Jarze Gniewomierskim. Bitewne zmagania przyciągnęły wówczas idącą w tysiące publiczność, w tym wielu mieszkańców Legnicy i okolic. Inscenizacja starcia pod Legnicą jest nieodłącznym elementem rocznicowej imprezy historycznej „Legnickie Pole 1241 - tu można stracić głowę”. Od 2016 r. organizatorem przedsięwzięcia jest Gmina Legnickie Pole oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu.

Wystawa fotografii Pawła Kucharskiego wyznacza nowy rozdział w funkcjonowaniu Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. W wyniku prowadzonych w latach 2014-2016 prac budowlanych i remontowych wnętrza, zaadaptowano niewykorzystywane do tej pory kondygnacje dawnej kościelnej wieży. Jest to pierwsza wystawa czasowa pokazywana w niej od czasów powstania muzeum w 1961 r. Ekspozycja zajmuje trzy kondygnacje, którym odpowiadają trzy działy wystawy: „Obóz”, „Wojownicy” oraz „Bitwa”.

Organizatorzy:
Muzeum Miedzi w Legnicy
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu

Otwarcie wystawy - 28.09.2017 r.

Fot. Dariusz Berdys