WTOREK MUZYCZNY

19 grudnia godz. 17.00

Home Wystawy czasowe Międzynarodowa Wystawa Satyrykon - Legnica 2017
Międzynarodowa Wystawa Satyrykon - Legnica 2017 PDF Drukuj

Międzynarodowa Wystawa Satyrykon - Legnica 2017 Międzynarodowa Wystawa Satyrykon - Legnica 2017 (wystawa pokonkursowa)
Termin:8.06-27.08.2017 r.
Wernisaż: 16.06.2017 r.

Obchodzący w tym roku swe 40-lecie legnicki festiwal SATYRYKON to renomowana marka o określonym już w świecie prestiżu. Poświadcza to plakietka grand prix przyznana przez amerykańskie pismo „Witty World”, jak również maksymalna nota „5 gwiazdek” przyznana przez FECO (Federacja Organizacji Rysowników).
Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka.

Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce.

W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu.

W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy.
Obecnie Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików.

Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

W roku czterdziestolecia międzynarodowe jury po obejrzeniu 2.388 prac 670 autorów z 59 krajów świata zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 164 prace 102 autorów i postanowiło przyznać Grand Prix SATYRYKONU 2017 Magdalenie Wosik (polska) za pracę bez tytułu.

Satyrykon - Legnica 2017