„Rozstrzelane miasta.
Poznań – Budapeszt 1956"

Home Wystawy czasowe Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość
Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość PDF Drukuj

Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość„ Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość”
Wystawa czynna od 25.01 do 29.10 2017 roku
Muzeum Miedzi (Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2)
Kurator: Grażyna Humeńczuk

Walter Bayer, nauczyciel rysunków, malarz i ilustrator. Urodził się w Legnicy, tutaj także przez większą część życia mieszkał, pracował i tworzył. Zgodnie z rodzinną tradycją najpierw ukończył seminarium nauczycielskie, później studiował we Wrocławiu, Düsseldorfie i Berlinie, gdzie złożył w 1908 r. egzamin uprawniający do nauczania rysunków. Od 1919 r. uczył w gimnazjum, później w liceum ( Oberrealschule) w Legnicy. Jego wychowankami byli m.in. Hubertus Breitkopf, Eduard Frey i przede wszystkim Hans Jatzlau. W latach trzydziestych pełnił funkcję sekretarza stowarzyszenia Liegnitzer Kunstverein.

W swojej twórczości chętnie sięgał po tematy baśniowe, sceny rodzajowe umieszczał w realiach epoki biedermaieru,  podejmował tematy historyczne takie jak bitwa pod Legnicą z 1241 roku, utrwalał urodę współczesnej sobie Legnicy. Pracował jako ilustrator książek, wydawnictw muzycznych i druków reklamowych. Projektował plakaty oraz karty pocztowe. Rysunki i karykatury zamieszczał także w lokalnej prasie.
Zmarł w lipcu 1946 r. w Würzburgu. Jego grób znajduje się w Hohenfeld/Kitzingen.

Wystawa jest pierwszą, po 1945 roku prezentacją twórczości artysty w jego rodzinnym mieście. Trzon ekspozycji (ponad 50 prac) stanowią obrazy z kolekcji Rodziny Hinke (spadkobierców artysty). Pokaz uzupełniają obrazy, grafiki i druki ze zbiorów Haus Schlesien w Königswinter, Liegnitzer Sammlung Wuppertal w Wuppertalu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz prywatnych kolekcji z Legnicy, Chojnowa i Bolkowa.

Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość

Fot.D.Berdys

Otwarcie wystawy 31.03.2017 r.