O KOBIETACH I ICH UPODOBANIACH

29.04.-19.07.2009

Wystawa „W dążeniu do piękna i doskonałości. O kobietach i ich upodobaniach”, została przygotowana przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Poświęcona jest modzie kobiecej na przestrzeni ponad stu lat, od biedermeieru do lat 30. XX wieku.

Czasy te wydały się szczególnie interesujące ze względu na zmiany społeczne, mające zasadniczy wpływ na rozwój i ewolucję stroju kobiecego. Powstanie klasy średniej, rewolucja przemysłowa, kontakt z innymi kulturami, wreszcie emancypacja kobiet, to czynniki, które na zawsze odmieniły styl życia i znalazły swoje odbicie w przemyśle „modowym”.

Eksponowane stroje kobiece / suknie, żakiety, bluzki /, prezentowane są w układzie chronologicznym, ukazując niespotykaną w wiekach wcześniejszych dynamikę zmian w kreowaniu i stylizacji kobiecej sylwetki. Towarzyszą im dodatki typu wachlarze, rękawiczki, torebki, parasolki i buty, starannie dobrane na podstawie żurnali, obrazów i dawnych fotografii. Osobną grupę stanowi bielizna osobista, zdobiona często własnoręcznie wykonywanymi koronkami i wstawkami. Wydzielone zostały także elementy stroju i dodatki konieczne na „ wielkie wyjście „ np. do teatru czy też na bal  / oprawki do bukietów, karnety, lornetka teatralna, lorgnon /. Kobiety opięte i zasznurowane w gorsetach często mdlały, nie mogło więc zabraknąć na wystawie flakoników na sole trzeźwiące i flakonów na pachnidła.

Twórcami obrazów są tacy znakomici malarze jak Leopold Horowitz (1838 – 1917),  Jacek Malczewski (1854-1929), Teodor Axentowicz (1859-1938), Edward Okuń (1872-1945).
 
Muzealia na wystawie pochodzą ze zbiorów:
Centrum Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie
Muzeum Historii Katowic w Katowicach
Muzeum im. Dunin-Borkowskiego w Krosniewicach
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Muzeum Miejskie w Żywcu
Muzeum Okręgowe w Pile
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum w Bielsku-Białej
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Muzeum Miedzi w Legnicy
oraz kolekcji prywatnych


Fot. Dariusz Berdys