OPOWIEŚĆ O WSPÓŁCZESNYM IRANIE

16.05- 17.07.2009 r.

Wystawa "Twarze Iranu" to fotograficzna opowieść o współczesnym Iranie, próba przedstawienia jego prawdziwego oblicza, odartego z medialnych przekłamań i niedomówień. Nie jest to wystawa sztuki fotograficznej, wręcz przeciwnie fotografia jest tu tylko środkiem przekazu informacji, drogą do zbliżenia się do radości i problemów współczesnej Persji.

Zdaję sobie sprawę, jak niewiele z perspektywy Polski widać, gdy patrzymy na Bliski Wschód. Zamazane obrazy kobiet ubrane w czarne czadory, zamiast dźwięków muzyki nawoływania Muezina. Zbyt mało, by się zainteresować, zbyt wiele by przestać się bać. Wierzę jednak, że ta wystawa stanie się lustrem, w którym każdy z odwiedzających będzie miał okazję zobaczyć wyraźniejsze odbicie Iranu, kraju niezwykłych ludzi.

Wystawę tę opowiedziałem za pomocą obrazu jako przestrzeni, w której potrafiłem przekazać swoje emocje i uczucia rodzące się w momencie poznawania smaków i zapachów tamtego pięknego, prawdziwego świata- Adam Radoliński.

Na ekspozycji prezentowanych jest ok. 40 fotografii. Autorem zdjęć jest legnicki fotograf i podróżnik- Adam Radoliński, który podróżował przez Iran na przestrzeni lipca i sierpnia 2008 roku.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną także pamiątki przywiezione przez autora z podróży po Iranie. Są one najlepszą drogą prowadzącą do zrozumienia kultury współczesnych Persów.

Wernisaż: 16.05.2009 r., godz. 22:30 w ramach Nocy Muzealnej

Wystawa Twarze Iranu Wystawa Twarze Iranu Wystawa Twarze Iranu Wystawa Twarze Iranu Wystawa Twarze Iranu

1. Bary tytoniowe są w Iranie dostępne tylko dla mężczyzn.
2. Sobotni wieczór to tradycyjny czas rodzinnych spotkań.
3. Kobieta modląca się w świątyni Allah Allah Tower w Ardabil.
4. Rybak na wybrzeżu morza Kaspijskiego szykujący się do wypłynięcia na połów.
5. Popołudnia są tak gorące że trzeba ukrywać w cieniu.