KRZESŁA I ŚWIECZNIKI - FORMA I FUNKCJA

06.11.2009r. - 27.02.2010r.

Wystawa "Odpocznij w mym blasku. Krzesła i świeczniki - forma i funkcja"  została przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy wspólnie z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Forma-Funkcja jest projektem wystawienniczym Muzeum Narodowego w Gdańsku, w ramach którego eksponowane są obiekty rzemiosła artystycznego.

Legnicka  wystawa prezentuje zabytkowe krzesła z jego zbiorów i wybrane obiekty z własnej oraz gdańskiej kolekcji lichtarzy.
Krzesło – jeden z podstawowych typów mebli – na przestrzeni dziejów było obiektem poszukiwań nowych rozwiązań formy i powiązanej z nią dekoracji. Krzesła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy niezmienności ich podstawowej funkcji, pozwalają prześledzić stopniową ewolucję, jakiej podlegała forma od połowy XVII do końca XVIII wieku.

Eksponowana kolekcja świeczników pozwala na ukazanie ewolucji kształtu i ornamentyki lichtarzy od XV do początku XX wieku. Wystawa unaocznia zmieniającą się rolę lichtarza – z niezbędnego niegdyś przedmiotu codziennego użytku stał się on jednym z elementów dekoracji wnętrz, wykorzystywanym jedynie okazjonalnie.

Fot. Dariusz Berdys