Twarze, lica, rysy …

Waza ze smokami i feniksem
Numer inwentarzowy :  ML/M 2049
Wymiary : wys. 22 cm; , ø 24 cm
Materiał : emalia na blasze miedzianej, prószona  opiłkami złota
Czas powstania : 2. poł. XIX w.
Data pozyskania : 2016 r.

Waza ze smokami i feniksem

Waza kulista, z podziałami przypominającymi dynię, na czterech nóżkach, została wykonana w Japonii. Wśród bogatego, stylizowanego ornamentu roślinnego wydzielono sześć pól, w których umieszczono naprzemiennie przedstawienia trzech smoków i trzech feniksów. Emalia w tłach z wizerunkami smoków została wzbogacona opiłkami złota.
Przedstawienia feniksa zostały powtórzone, natomiast smoki ukazano w różnych pozycjach.

Emalia jest jedyną z technik służących zdobieniu przedmiotów metalowych. Kolorowymi, szklistymi powłokami pokrywa się wybrane fragmenty lub cały obiekt. Emalia jest szkłem / a ściślej szkliwem / barwionym tlenkami metali. Uzyskuje się ją z mieszaniny sproszkowanego piasku-kwarcu, kredy, gliny oraz topników z dodatkiem pigmentów, stopionych razem w temperaturze ok. 800-900 C w specjalnym piecu. Otrzymany spiek mieli się i łączy z woda i klejem, potem nanosi się na podłoże i wypala w piecu muflowym, uzyskując na powierzchni metalu  / złoto lub miedź / szklistą powłokę.

Technika emalii na metalu  w krajach Dalekiego Wschodu ma dawny rodowód.    W Japonii pojawiła się dopiero pod koniec XVI wieku, wprowadzona przez, wykorzystujących ją od XIV wieku, Chińczyków.  Praktykowana ponad 400 lat osiągnęła nieprawdopodobnie wysoki poziom projektowy i warsztatowy.

Zakupiona w Domu Aukcyjnym OSTOYA waza pochodzi z rezydencji Nowina-Chrzanowskich w Opaczy i jest świadectwem różnorodności wyposażenia bogatych domów.

Aktualnie można podziwiać ten znakomity eksponat wśród innych zabytków prezentowanych na wystawie Miedź w wielu odsłonach.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn