KATEDRA ORMIAŃSKA

poniedziałek, 01 lutego 2016 00:00

Kubki dwuuche
Materiał: miedź, cyna
Technika: wybijanie, sztancowanie, nitowanie, cynowanie
Pochodzenie: Niemcy,
Datowanie: pocz. XIX w.
Pozyskanie:  Zakład Przerobu  Złomu Metali Nieżelaznych w Oławie, 1968
Wymiary: 15 x 13 cm; 16,5 x 14,5 cm
Nr inw. ML/M 402; 538

Kubki dwuuche

Kwarty dwuuche należały do najczęściej spotykanych przedmiotów rytualnych kultury żydowskiej, wykonanych z czystej miedzi.  Kwarty wykorzystywano podczas obrzędu ablucji. Według tradycji przed wejściem do świątyni stała beczka z wodą oraz kwarty. Przed przystąpieniem do liturgii, za pomocą kwarty obywano dłonie, by usunąć nieczystości świata zewnętrznego. Zalecenie „ mówiło”  by chwycić prawą ręką prawe ucho polewając lewą dłoń, a następnie oczyszczoną lewą ręką trzymano lewe ucho by obmyć dłoń prawą, w ten sposób obie dłonie zachowane były przed kontaktem z nieczystością.

Naczynia te wykuwane były przez kotlarzy do połowy XIX w. zaś później tłoczone przez blacharzy.  Muzealne kwarty należą do typowych przykładów naczyń stosowanych do ablucji.  Przedmioty na powłoce zewnętrznej nie posiadają ornamentów, brzeg wylewu mniejszej kwarty jest wzmocniony nieregularną taśmą miedzianą, mocowaną nitami, zaś wyższej o stożkowym kształcie jest wywinięty i wzmocniony drutem.  Uchwyty w obu przypadkach mają zakończenia w kształcie serca, nitowane.
Obecnie kwarty dwuuche są prezentowane na wystawie w naszym Muzeum, Miedź w wielu odsłonach.

Oprac. Karolina Brymora