WYKŁAD

prof. Rościsława Żerelika
pt. Najazd mongolski na Armenię
w świetle kronik z XIII w.

8 września (piątek) godz. 16.00

Home Eksponat miesiąca Formy piernikarskie
Formy piernikarskie PDF Drukuj
piątek, 01 marca 2013 00:00

Formy piernikarskie
Numer inwentarzowy :  ML/Sz 16; ML/Sz 17; ML/Sz 18
Wymiary : h - 40 cm, szer. - 14,5 cm; 38,5 x 14,5; 35,5 x 14
Materiał, technika : drewno, snycerka
Czas powstania : XVIII/ XIX wiek
Data pozyskania : 1962 r.

Zakupione w początkach istnienia Muzeum formy piernikarskie pochodzą ze Strzegomia. Powstały na Śląsku, na przełomie dwu wieków, należą do form przedstawiających postacie ludzkie. Przedstawione postacie odziane są w odświętne stroje, na jednej stronie formy / ML/Sz 17 / pokazane jest niemowlę w powijakach.
Pierniki należały kiedyś do ciast drogich i odświętnych. By je przygotować potrzebne były, oprócz mąki, drogie przyprawy korzenne, miód i masło. Często „zagniatano” ciasto w chwili urodzenia dziewczynki, odpowiednio je przechowywano aby wypiec z niego pierniki na jej wesele. Piernikami takimi obdarowywano gości. Urodzenie dziecka także było okazją do przygotowania słodkiego i pachnącego podarunku.
Formy piernikarskie w naszych zbiorach pochodzą prawdopodobnie z tej samej piekarni, ponieważ są oznaczone inicjałami właściciela: C H.

Eksponaty te i  wiele innych form do wypieku można aktualnie obejrzeć na wystawie czasowej Świat toruńskiego piernika.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn

Formy piernikarskie