ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Sztućce Legnickiej Fabryki Nakryć Stołowych ,,Lefana”
Sztućce Legnickiej Fabryki Nakryć Stołowych ,,Lefana” PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
środa, 01 sierpnia 2012 00:00

Sztućce Legnickiej Fabryki Nakryć Stołowych ,,Lefana
Wzór 022
Nr inw. ML/H/2822
Materiał: stal, porcelana
Wymiary: łyżka: 20 cm; widelec i nóż: 20,7 cm, łyżeczka: 16 cm
Czas powstania: l.80. XX w.
Data pozyskania: 2012 r.

Sztućce Legnickiej Fabryki Nakryć Stołowych ,,Lefana”

Zestaw sztućców obiadowych w kasecie. W skład zestawu wchodzą: łyżki, widelce, noże, łyżeczki do herbaty (po 6 sztuk) oraz łyżeczka do cukru.
Sztućce wykonane zostały z wysokostopowej nierdzewnej stali chromowo-niklowej (standard stali ,,18/10”), wybłyszczanej do wysokiego połysku. Porcelanowe trzonki sztućców wykonane zostały w Fabryce Porcelany w Chodzieży. Rękojeść zdobiona jest motywem roślinnym: pączek róży z listkami.

Fabryka Nakryć Stołowych ,,Lefana”, w latach 1945- 1995, mieściła się w dziewiętnastowiecznym budynku przy ulicy Żeglarskiej 8 (Katzbachstraße), w którym do roku 1945 działała niemiecka Fabryka Wyrobów Srebrnych. (Siberwarenfabrik).
W 1945 r. Państwowa Fabryka Nakryć Stołowych była wśród pierwszych uruchomionych po wojnie zakładów przemysłowych w Legnicy. Produkowano srebrne nakrycia stołowe w kompletach. Po niemieckiej Fabryce Wyrobów Srebrnych przejęto m.in. warsztat mechaniczny, narzędziownię, prasy, obrabiarki do metalu, urządzenia do galwanizacji, odlewnię, wykańczalnię, matryce, stemple do produkcji sztućców. Od roku 1948 fabryka przeszła na produkcję z alpaki. Od roku 1954 uruchomiono produkcję ze stali nierdzewnej i aluminium  (zakład produkcyjny nr 1 i 2) oraz wykonywano usługi ślusarsko-hydrauliczne, odlewy metali kolorowych (zakład produkcyjny nr 3).
„Lefana” nie przetrwała w warunkach gospodarki rynkowej lat 90-tych. Po kilku trudnych latach walki o utrzymanie się na rynku przedsiębiorstwo państwowe zostało zlikwidowane. Nie przetrwała również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością utworzona na bazie majątku przedsiębiorstwa. Od roku 1992 podjęto postępowanie celem likwidacji zakładu, który ostatecznie sprzedano firmie Uniwersal SP. Z o.o. w Warszawie. Od kilku lat w budynkach dawnej „Lefany” znowu odbywa się  produkcja wyrobów srebrnych. W Legnicy przy ulicy Żeglarskiej  8 mieści się obecnie Zakład Produkcyjny Warszawskiej Fabryki Platerów „Hefra” S.A.

Anna Kurowska-Adamowicz