WYKŁAD

prof. Rościsława Żerelika
pt. Najazd mongolski na Armenię
w świetle kronik z XIII w.

8 września (piątek) godz. 16.00

Home Eksponat miesiąca Linoryt ,,Legnica - stare domy 61”
Linoryt ,,Legnica - stare domy 61” PDF Drukuj
poniedziałek, 09 lipca 2012 08:46

Autor : Krystyna Wójcik
Tytuł: Legnica - stare domy 61
Czas powstania : 1961 r.
Technika i materiał :  linoryt, papier
Wymiary: 12x27 cm
Numer inwentarzowy: ML/H/536
Data pozyskania:  1993 r.

Linoryt ,,Legnica - stare domy 61”

Krystyna Wójcik, urodziła się w Warszawie w 1932 r.
W l. 1950-1954 studiowała w PWSSP w Łodzi pod kierunkiem prof. W.Strzemińskiego i prof. Z.Strzeleckeigo. Uprawia grafikę oraz ilustratorstwo. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

Ryciny Krystyny Wójcik znajdują się m.in. w zbiorach graficznych Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz  Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu.

Proste i bezpośrednie ryciny Krystyny Wójcik opierają się na założeniach malarskich. Tematem jej dzieł są kompozycje animalistyczne i figuralne oraz motywy architektoniczne. Wśród tych ostatnich należy wymienić cykl, w ramach którego artystka podjęła się dokumentacji fragmentów zabytkowej architektury Legnicy. W grupie tej znajduje się m.in. linoryt ,,Legnica-stare miasto 61
Irena Rylska, w swojej  publikacji:.(Współczesna Grafika Wrocławska 1945-1965. Ossolineum 1973.,s.169.), pisze o nowoczesnym wręcz sposobie ujęcia budowli zabytkowych, które artystka konstruowała z pewnych elementów rzeczywistych, lecz silnie uproszczonych i kubizowanych w kształtach, co w rezultacie daje daleko posuniętą ich stylizację.

Praca prezentowana będzie od 13 lipca 2012 r. na wystawie:  ,,Legnica. Obraz  miasta w sztuce współczesnej.