Wtorek Muzyczny

"Mistrz i uczeń
we wspólnym muzykowaniu"

27 kwietnia, godz.17.00

Home Eksponat miesiąca Bransolety z III okresu epoki brązu (1300-1100 p. n. e.)
Bransolety z III okresu epoki brązu (1300-1100 p. n. e.) PDF Drukuj
wtorek, 08 maja 2012 11:19

ML/A 3785. „Bransolety” z III okresu epoki brązu (1300-1100 p. n. e.)

Prezentowane zabytki znalezione zostały w skarbie w rejonie Bogaczowa k. Męcinki (pow. jaworski; ryc. 1). Trafiły do zbiorów Działu Archeologii Muzeum Miedzi w roku 2009.

Znaleziska tego typu powszechnie interpretowane są jako bransolety, jednak część z nich, szczególnie zabytki o większych rozmiarach, mogła pełnić rolę naramienników lub nagolenników. Większość ze znanych tego typu obiektów pochodzi ze skarbów lub znalezisk pojedynczych, nigdy nie wystąpiły one w grobach, niejasny pozostaje więc sposób noszenia omawianych ozdób. W związku z powyższym zaliczane są one ogólnie przez archeologów do tzw. ozdób obręczowych.

Wszystkie 3 zabytki wykonane zostały z pręta brązowego o półksiężycowatym przekroju i prosto ściętymi końcami (ryc. 2-4). Ornamentyka zabytków ogranicza się do grup podłużnych i poprzecznych kresek, środkowa partia bransolet zdobiona jest nacięciami w formie jodełki, nacięciami zdobią również zakończenia „bransolet”. Wymiary zabytków: 1- długość pręta 36,5 cm; średnica 12,1 cm; szer. pręta 2,9 cm; 2- długość pręta 35,8 cm; średnica 12,2 cm; szer. pręta 2,9 cm; 3- długość pręta 35,5 cm; średnica 12,3 cm; szer. pręta 2,8 cm.

Skarb złożony z trzech podobnych „bransolet” (naramienników/nagolenników) znaleziony został w 1938 r. w rejonie wsi Brachów (ryc. 5), położonej nieopodal Bogaczowa. Podobne obiekty znane są z XIX-wiecznych znalezisk z Ustronia k. Lubina oraz Rokitek k. Złotoryi.
„Bransolety” znalezione w okolicy Bogaczowa datować należy na czasy odpowiadające II połowie III okresu epoki brązu, a więc ogólnie na czas ok. 1200 r. p. n. e.

dr Tomasz Stolarczyk

bransolety ze znalezienia

(ryc. 1)

zestawienie bransolet