ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Karta pocztowa z widokiem fragmentów Parku Miejskiego w Legnicy
Karta pocztowa z widokiem fragmentów Parku Miejskiego w Legnicy PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
piątek, 01 października 2010 00:00

Karta pocztowa z widokiem fragmentów Parku Miejskiego w Legnicy
Numer inwentarzowy: ML/H/1485
Wymiary:  9 x 13,7 cm
Technika i materiał :  litografia barwna, papier
Czas powstania :  1906 r.
Data pozyskania:  1997 r.

 

Karta pocztowa

Karta pocztowa

Karta pocztowa wydana w 1906 roku w oficynie Paula Umlaufa prezentuje dwa widoki z legnickiego Parku Miejskiego. Większa ilustracja przedstawia  staw z podgrzewaną wodą  zwany Nymphaearium, mniejsza Dom Strzelecki obok którego usytuowano tę najnowszą wówczas atrakcję parku.   
W okresie letnim, nieopodal południowej części  Domu Strzeleckiego już od 1890 roku eksponowano na odkrytym gruncie rośliny egzotyczne. Początkowo wystawiane były bananowce uprawiane w tutejszej szklarni, które szybko stały się ważnym elementem parku znanym jako Musenhain - od łacińskiej nazwy odmiany rośliny (Musa ensete). Po wybudowaniu w 1898 roku palmiarni letnie prezentacje wzbogacono także o  palmy. Całość zaczęto nazywać Gajem Tropikalnym (Tropenhain) lub Palmowym ( Palmenhain).
W 1905 r. dzięki zabiegom i środkom Towarzystwa Upiększania Promenad na terenie obok Domu Strzeleckiego powstał mały zbiornik z podgrzewaną wodą, który umożliwił uprawę tropikalnych roślin wodnych. W Nymphaearium mieszkańcy Legnicy mogli podziwiać egzemplarze  wiktorii królewskiej ponadto grzybienie i lotosy.          
Prezentowana karta pocztowa wchodzi w skład wystawy „ Z dziejów Parku Miejskiego w Legnicy” czynnej do końca bieżącego roku w Muzeum Miedzi.

Grażyna Humeńczuk