Wtorek Muzyczny

Pejzaż zimowy PDF Drukuj
poniedziałek, 02 listopada 2009 15:52

Pejzaż zimowy
Autor: Wolf Röhricht (1886-1953)
Numer inwentarzowy: ML/H/2399
Wymiary:  56  x 73 cm
Technika i materiał :  akwarela, papier naklejony na tekturę
Czas powstania : 1 poł. XX w.
Data pozyskania:  2003 r.

Pejzaż zimowy

Wolf Röhricht urodził się 20 kwietnia 1886 roku w Legnicy, tutaj uczęszczał do gimnazjum a także pobierał u Theodora Blätterbauera lekcje malarstwa. Kontynuując tradycje rodzinne ukończył studia prawnicze, jednak ostatecznie poświęcił się sztuce. W tym zakresie kształcił się w Monachium, Dreźnie i Paryżu. W 1911 roku osiadł w Berlinie. Zmarł w Monachium w 1953 roku.
Röhricht uprawiał malarstwo i grafikę. Przez współczesnych uznany za jednego z najwybitniejszych akwarelistów epoki. Doskonalił technikę malowania farbami wodnymi, dochodząc do oryginalnych rozwiązań. Rzadko używał pędzla, na mokry rozpięty na kartonie papier nanosił farby, które  rozlewały się i łączyły ze sobą. Płynne przejścia kolorów uzyskiwał przy użyciu gąbki i bibuły. Röhricht  często malował  w plenerze przy ujemnych temperaturach, pozwalał  wówczas zamarzać wodnym farbom, które w pracowni tajały pozostawiając na papierze ciekawy efekt „śladów mrozu”.  Kolorysta, chętnie malował przyrodę - zwłaszcza pejzaże górskie, morskie, jeziora, rzeki, drzewa i chmury. Fascynował go także krajobraz przemysłowy. Artysta zaliczany jest do czołowych niemieckich malarzy pejzażu industrialnego XX wieku. Röhricht nie stronił jednak od portretu, martwej natury czy też  widoków miast. Szukając inspiracji  wiele podróżował. Swoje prace prezentował najczęściej na wystawach sztuki  w Berlinie i Monachium. W 1943 roku malarz  zaproszony przez władze rodzinnego miasta wystawił 30 akwarel w siedzibie legnickiego Muzeum Dolnośląskiego - willi wcześniej należącej do rodziny Röhrichtów.
Od 13 listopada  2009 roku do 31 stycznia 2010 roku w Muzeum Miedzi prezentowanych jest 45  akwarel Wolfa Röhrichta pochodzących ze zbiorów Museum für Landeskunde przy Haus Schlesien w Königswinter. Pejzaż zimowy , jedyna praca tego artysty w zbiorach Muzeum Miedzi., uzupełnia wystawę „WOLF RÖHRICHT (1886-1953) – akwarele”.

Grażyna Humeńczuk