50 lat Polskiej Miedzi w medalierstwie

Miejsce i data wydania: Legnica 2007

Najniższa cena z ostatnich 30 dni to 15 zł

Cena:  5 zł

W 2007 r. minęła 50 – rocznica odkrycia w rejonie Sieroszowic złóż rud miedzi przez zespół pod kierunkiem dr Jana Wyżykowskiego. Natrafienie na bogate pokłady miedzi i udokumentowanie ich złoża było jedna z największych sensacji geologicznych drugiej połowy XX wieku. Wydarzenie to zapoczątkowało powstanie jednego z najnowocześniejszych okręgów przemysłowych w Polsce. Eksploatacją złoża zajął się utworzony w 1961 r. Kombinat Górniczo – Hutniczy Miedzi w Lubinie. Dzięki jego produkcji i wieloletniemu rozwojowi aż po dzisiejszą spółkę KGHM „Polska Miedź” S.A., w skład której wchodzą zakłady górnicze, huty oraz szereg zakładów o charakterze pomocniczym i usługowym, Polska znalazła się w światowej czołówce producentów miedzi.
       Muzeum Miedzi pragnąc upamiętnić rocznicę tego sukcesu gospodarczego przygotowało wystawę czasową, której towarzyszył tenże katalog medali poświęconych polskiemu przemysłowi miedziowemu. Zebrano informacje o 61 medalach pamiątkowych i okolicznościowych związanych z przemysłem miedziowym, a w szczególności z Kombinatem Górniczo – Hutniczym Miedzi oraz jego oddziałami. Medale pochodzą z lat 1968 – 2007. Katalog jest kroniką wydarzeń związanych z historią przemysłu miedziowego. Nota katalogowa została wzbogacona o krótką informację dotyczącą wydarzenia, którego upamiętnienie stało się pretekstem do wykonania medalu.