KATEDRA ORMIAŃSKA

Materiał: brąz
Technika: odlew
Czas powstania: 2008 r.

Akademia Rycerska została utworzona w 1708 r. przez cesarza Józefa I ze środków Fundacji Świętojańskiej powołanej przez bezdzietnego księcia legnicko- brzeskiego Jerzego Rudolfa dla celów oświatowo- religijnych. Akademia Rycerska była szkołą elitarną, przez jej mury przewinęło się ok. 1000 młodych szlachciców w większości ze Śląska, ponad 100 pochodziło z Rzeczpospolitej, wśród nich przedstawiciele tak znakomitych rodów jak: Ossolińscy, Lubomirscy czy Zamoyscy. Akademia Rycerska działała do 1811 r. kiedy w jej miejsce powołano państwowe gimnazjum Johanneum.

Awers: widok wschodniego skrzydła gmachu Akademii, z prawej strony wizerunek rzeźby konia autorstwa Jana Krzysztofa Hubnera, znajdującej się przy wejściu do nowej ujeżdżalni Akademii. Medal umieszczony na prostokątnym cokole z napisem: A.D. 2008. Napis na medalu: Akademia Rycerska (300 lat) Legnica

Rewers: przedstawienie południowej elewacji Akademii Rycerskiej, w górnej partii centralnie umieszczony herb miasta Legnicy. Na cokole łacińska inskrypcja: AKADEMIA EQVESTRIS REGIA JOSEPHINA LIGNICENCIS, oraz data 1708.

M.M