ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Miedzioryt Anioł Stróż
Miedzioryt Anioł Stróż PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
wtorek, 01 stycznia 2008 00:00

Miedzioryt Anioł Stróż

Autor: Krzysztof Skórczewski
numer inwentarzowy: ML/Sz 1887
Wymiary: 14,9 x 14,8 cm
Materiał: papier
czas powstania: 2005r.
data pozyskania: 2007r.

 

 

Krzysztof Skórczewski urodził się w 1947 roku w Krakowie, tu też studiował na Akademii Sztuk Pięknych i w 1971 r. uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki. W Krakowie mieszka i tworzy. Początkowo zajmował się linorytem i grafiką użytkowa. W trakcie dodatkowych studiów odbywanych w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej w Sztokholmie zainteresował się techniką miedziorytniczą. Od 1976 r. powstało w jego pracowni ponad 190 miedziorytów, często tworzących cykle, m.in.: Lalki, Ogrody, Wieża Babel, Budowa Arki.
Skórczewski należy do nielicznej grupy grafików, zarówno w Polsce jak i całej Europie, tworzących czysty miedzioryt. Technika ta wymaga ogromnej precyzji, pewnej ręki i cierpliwości, gdyż niemożliwe są w niej poprawki czy retusze. Jak mówi sam artysta „ ... czas jest sprzymierzeńcem idei. Pośpiech sprowadza powierzchowność i bylejakość, dlatego na stole do miedziorytu czas musi biec wolniej”.
Miedzioryt to zarówno technika jak i odbitka graficzna pracy powstałej w tej technice. Na przygotowanej płycie miedzianej artysta ryje specjalnymi rylcami linie odtwarzające projekt. Po zapełnieniu całej przestrzeni „rysunkiem” płytę należy odtłuścić, pokryć odpowiednią farbą, wytrzeć jej nadmiar / farba pozostaje tylko w zagłębieniach utworzonych przez rylec /. Następnie płytę trzeba przykryć wilgotnym, specjalnym papierem, włożyć do prasy miedziorytniczej i odcisnąć „rysunek”. Papier wysuszyć, wyprostować i ewentualnie oprawić. Grafika jest lustrzanym odbiciem rytu.
Nad średniej wielkości pracą miedziorytnik spędza około trzech miesięcy, by potem z tej „matrycy” móc uzyskać około stu dobrej jakości odbitek. Odbitki są numerowane ołówkiem według kolejności ich powstania – numer jest "łamany" przez przewidywany nakład prac. Po wyczerpaniu zakładanego nakładu płyta jest przekreślana, aby nie można było już z niej odbijać gorszej jakości sztychów.
Miedzioryty Krzysztofa Skórczewskiego kolekcjonuje wiele muzeów, galerii, kolekcjonerów na całym świecie. Nasze Muzeum jest jedynym w Polsce gdzie w zbiorach znalazły się wszystkie prace miedziorytnicze tego znakomitego artysty.
 
Łucja Wojtasik-Seredyszyn