Wystawy w ramach Legnickiego Festiwalu SREBROkwiecień - czerwiec 2024

gmach główny

Srebrne Szkoły: Instytut Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi „65”

Instytut Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego jest jedynym o tej specjalizacji w wyższym szkolnictwie artystycznym w Polsce. Jego korzenie sięgają końca lat 50 XX wieku, kiedy to artystka i pedagożka Lena Kowalewicz-Wegner utworzyła w PWSSP pierwszą pracownię związaną z metalem. Jej założenia dydaktyczne i artystyczne są cenną spuścizną kontynuowaną przez wszystkich naszych pedagogów.

Projektowanie biżuterii w Łodzi obecne jest już 65 lat. Długofalowym efektem tej spuścizny jest Instytut, w skład którego wchodzi około 10 pracowni, kształcących studentów na wielu płaszczyznach ściśle powiązanych z tą dziedziną. Cykl edukacyjny realizowany jest w systemie studiów stacjonarnych I i II stopnia oraz studiów podyplomowych. Kształci projektantów biżuterii i form złotniczych. Studenci projektują i wykonują: biżuterię unikatową i przemysłową, przedmioty stołowe, galanterię metalową, medale, statuetki itp.

Praca ze studentami ukierunkowana jest głównie na rozwijanie indywidualnych predyspozycji artystycznych, wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych. Nauka równoległa w pracowniach projektowych i warsztatowych zapewnia studentom optymalne przygotowanie specjalistyczne zarówno jako projektant przemysłowy jak i niezależny twórca, co pozwala absolwentom na zindywidualizowany wybór ścieżki kariery zawodowej.


Komputer & Biżuteria. Współczesna biżuteria autorska

Pojawienie się informatyki stopniowo przekształciło ludzkość i zasadniczo wpłynęło na nasze życie. Jej rozwój, od pierwszych gigantycznych komputerów, przez inteligentne technologie, aż po sztuczną inteligencję, postępuje coraz szybciej i nie ma od niego ucieczki. Technologia jest wszechobecna. Pomaga nam lepiej i wydajniej pracować, przemieszczać się i podróżować, dbać o zdrowie, wspierać hobby, bawić się, komunikować i wiele więcej. Maszyny i urządzenia sterowane komputerowo od dawna są normalną częścią naszej codzienności, a wiele osób nie wyobraża sobie już bez nich życia. Stopniowo docierają one poza rozwinięte i cywilizowane regiony, a nawet zaczynają być wykorzystywane przez ludy wcześniej całkowicie naturalne.

Komputery towarzyszą nam i podążają za nami na całym świecie. Nasz cyfrowy ślad pozostaje rozproszony i przechowywany w wielu nieznanych lokalizacjach tysiące mil od naszej fizycznej egzystencji. Przestrzeń wokół nas wypełniona jest niewidzialnymi falami przesyłającymi niewyobrażalne ilości danych. Zastąpienie naturalnej, bezpośredniej komunikacji między ludźmi przez wyświetlacze i ekrany jest obecnie codziennym problemem we wszystkich grupach społecznych i wiekowych, w tym wśród małych dzieci. Atrakcyjność, a jednocześnie groza tego pomysłu, opisanego lub sfilmowanego w wielu powieściach i opowiadaniach science fiction, powoli staje się rzeczywistością. Stajemy się uzależnieni.

Pomimo tego, że e-odpady w dużym stopniu nadają się do recyklingu, ich ilość jest koszmarna. Inteligentne urządzenia wszelkiego rodzaju, a także szybko rozwijająca się sztuczna inteligencja, wkraczają w nasze życie. Niesie to ze sobą pozytywy, ale też ogromne obawy.

Czy ludzie mogą nadal kontrolować ten rozwój, czy też sztuczna inteligencja wyprzedzi nas, zdominuje lub całkowicie zniszczy?

Wystawa „Komputer i biżuteria” wybranych artystów, który odbył się w ramach Międzynarodowego Triennale Szkła i Biżuterii Jablonec (Czechy) 2023. Poszczególni autorzy stworzyli szeroką gamę prac na zadany temat, kierując się osobistymi preferencjami lub perspektywą pokoleniową.

Czeskich i słowackich twórców biżuterii urzekły interesujące wizualnie komponenty, urządzenia do przechowywania danych i inne elementy konstrukcyjne komputerów, telefonów komórkowych i podobnych urządzeń pełnych ukrytych informacji i możliwości. Niektórzy pomysłowo wykorzystali w swoich pracach slang informatyczny, inni ulegli magii tworzenia za pomocą programów komputerowych, interakcji z obróbką CNC, laserem lub drukiem 3D, a także wykorzystali charakterystyczną kreatywność sztucznej inteligencji. Niektórzy pokusili się o głębszą refleksję na temat komunikacji i rozpadu cywilizacji z powodu nadużywania technologii czy fascynacji sztuczną inteligencją.srebro-01
Wystawy w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO
srebro-02
srebro-03
srebro-04