MIEDZIANY DIZAJN OSKARA ZIĘTY

Oskar Zięta (ur. 1975) architekt, projektant, który łączy sztukę z nowoczesnymi technologiami.  Jego projekty, nie tylko miedziane, były pokazywane w wielu prestiżowych instytucjach Museum of Design w Zurichu, w Centrum Pompidou w Paryżu oraz na wystawach w galeriach Moss w Nowym Jorku, Tools w Paryżu, Karena Schuessler w Berlinie.

Z wykształcenia architekt (Politechnika w Szczecinie), po otrzymaniu stypendium wyjechał do Szwajcarii na studia podyplomowe (Politechnika w Zurychu), gdzie od 2003 roku pracuje na ETH u boku prof. Ludgera Hovestadta jako asystent naukowy w Katedrze Komputerowego Wspomagania Projektowania Architektonicznego (CAAD - Computer Aided Architectural Design). Tam też opracował cyfrową technologię obróbki metalu - FIDU (Freie Innendruck Umformung - "formowanie ciśnieniem wewnętrznym" 2004). T ą technologię wykorzystał m.in. w projektowaniu mebli:  stołek "Plopp"(czyli "polski ludowy obiekt pompowany powietrzem") , krzesło "Chippensteel". Przedmioty te powstają z laserowo wyciętej blachy, następnie dwie warstwy po zespawaniu są nadmuchiwane pod ciśnieniem.

Produkty w technologii FIDU są niezwykle lekkie oraz wytrzymałe. Projekty Oskara Zięty przez specjalistów są określane, jako meble przyszłości.

Na wystawie obok ikonicznych prac, zobaczymy wieszaki na ubrania ("Kamm", "Pin"), spodek („Rondel”), miecz, lustro oraz pakiety ( stół, stolik do kawy).

ulotka

Miedziany dizajn Oskara Zięty Miedziany dizajn Oskara Zięty  

Miedziany dizajn Oskara Zięty

Miedziany dizajn Oskara Zięty

Fot. D.Berdys


Otwarcie wystawy - 12.08.2016r.