ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA

„Świat toruńskiego piernika” jest wystawą prezentującą historię słynnego przysmaku z grodu Mikołaja Kopernika. Nazwa piernik – pochodzi od słowa pierny, pieprzny. Pierwsze wzmianki o wypieku pierników w Toruniu pochodzą z XIV wieku.

logo

Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu po współczesność.

Zasadnicza część ekspozycji prezentującej dzieje toruńskiego piernikarstwa, znajduje się w specjalnie zaprojektowanej, stylizowanej na kształt żaglowca -  kodze. Na wystawie znajduje się m.in. rekonstrukcja kramu piernikarskiego, piekarni czy sklepu z przełomu XIX i XX wieku. Wypełniają ją oryginalne obiekty muzealne (m.in. formy piernikowe ze słynnej toruńskiej kolekcji, późnośredniowieczne naczynia, a także kufle i kubki cechowe oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku).

Wystawa ma charakter interaktywny. Integralną część ekspozycji stanowią warsztaty, podczas których można  własnoręcznie przygotować dekoracyjne pierniki ozdobne o tradycyjnych kształtach oraz odkryć smak toruńskiego piernika próbując wyrobów Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A.

Powstała w 2008 roku ekspozycja, stanowi „wędrujący” wariant wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Toruniu – w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika (od 2006 roku).

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Okręgowe w Toruniu i Muzeum Miedzi w Legnicy, prezentowana będzie w Legnicy od 22 lutego do 2 czerwca 2013r.

Grupy zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt telefoniczny z Działem Naukowo-Oświatowym: tel. kom. 608 628 961, centrala: (76) 862 49 49.

logo logo

Świat toruńskiego piernika