Wystawa ze zbiorów Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu.
lipiec – październik 2013
Blisko 250 metalowych zabawek prezentujemy na wystawie w legnickim Muzeum Miedzi; zabawki te powstały w pierwszej połowie XX wieku, wyprodukowane zostały w Polsce, ale również w Japonii, Indiach, Anglii, Hiszpanii, Italii, dawnym ZSRR i NRD.
Wśród prezentowanych obiektów na szczególną uwagę zasługuje muzyczny box z Tomem i Jerrym, wozy strażackie, tramwaje, i ołowiane żołnierzyki. Uwagę przyciągają także kolorowe ptaszki i zwierzątka, wszystkie mobilne po nakręceniu kluczykiem.
Zabawki blaszane pojawiły się na początku XIX wieku, wcześniej dzieci bawiły się zabawkami wykonanymi z drewna.
Dzięki nowym technologiom można było zabawki wytwarzać szybko i w większych ilościach, pojawiły się również nowe rozwiązania w zakresie konstrukcji samych mechanizmów, szczególnie w przypadku zabawek poruszających się.
Kiedy dostępna stała się blacha stalowa pokryta cyną, masowa produkcja w fabrykach umożliwiała wytwarzanie skomplikowanych zabawek w dużych ilościach i po stosunkowo niskiej cenie.
W latach 30.XIX wieku w Stanach Zjednoczonych została otwarta pierwsza fabryka zabawek blaszanych. Zapakowane w świąteczny papier znajdowały się pod każdą choinką, dzieci kochały je za ferie kolorów i skomplikowane konstrukcje, maluchy zaś zachwycały się magiczną siłą, która sprawiała, że zabawki kręciły się , chodziły i jeździły.
Prezentowane na wystawie zabawki nie służą już dziś dzieciom do zabawy, trafiły do zbiorów muzealnych, można je oglądać na ekspozycjach i w kolekcjach prywatnych.
Zbieranie zabawek, lalek, misiów i gier jest stosunkowa młodą gałęzią kolekcjonerstwa, rozwijającą się intensywnie zaledwie od lat sześćdziesiątych minionego stulecia. Międzynarodowe domy aukcyjne utworzyły specjalistyczne działy zajmujące się misiami, lalkami, blaszanymi zabawkami, kolejkami, żołnierzykami i grami, a ceny przez nie osiągane są równie wysokie, jak ceny przedmiotów uznawanych za antyki.