4 października - 11 stycznia 2014
Dlaczego małym dzieciom zakładano gorsety, jak ubierali swoje pociechy miłośnicy literatury i jaki wpływ na modę miały konkretne wydarzenia historyczne - na te i inne pytania można będzie znaleźć odpowiedź oglądając tę wystawę.
Prezentowane eksponaty pochodzą z okresu od XVII do XX wieku, a wśród nich znajdą się: dawne ubranka dla dzieci, czapki, kapelusze, buciki, lalki, wózki, obrazy olejne oraz XIX wieczne fotografie.
Jest to pierwsza w Polsce duża wystawa poświęcona tej tematyce. Celem kuratorek było nie tylko pokazanie cennych i niezwykle rzadkich eksponatów, ale również wskazanie czynników, które miały wpływ na kształtowanie się mody dziecięcej.
„Na to jak ubierano dzieci miały wpływ nie tylko panujące w danej epoce poglądy filozoficzne, kulturowe i obyczajowe, wiedza na temat zdrowia, ale również wydarzenia polityczne (na przykład żałoba narodowa w Polsce w okresie Powstania Styczniowego) czy towarzyskie (moda na szkocką kratę po wakacjach królowej Wiktorii spędzonych w Szkocji) - wyjaśnia dr Małgorzata Możdżyńska Nawotka kuratorka wystawy. Powstanie w Europie osobnej mody dla dzieci było długotrwałym procesem. Do XVII wieku dzieci ubierano w miniaturowe wersje ubrań dla dorosłych. W okresie Oświecenia dziecko stało się największą wartością uczuciową i społeczną mieszczańskiej rodziny, a troska o jego zdrowy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny znalazła się w centrum starań rodziców. W XIX w. moda dziecięca obejmowała wielką rozmaitość form ubiorów i inspirujących je wątków tematycznych. Stroje dla dzieci odzwierciedlały rodzicielskie fascynacje literackie czy artystyczne. Przełom XIX i XX w. charakteryzował się tendencją ku racjonalności, uproszczeniu i funkcjonalności. Od schyłku XVIII w. ewolucji podlegała także relacja między modą dla dorosłych i dzieci. Stanowiły dla siebie wzajemne źródło inspiracji - w pewnych okresach nowe tendencje ujawniały się najpierw w modzie dziecięcej, w innych zaś ubiory dziecięce podążały za dorosłą modą.
Wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy to multidyscyplinarna prezentacja o układzie chronologiczno-tematycznym. Autorki pokazują między innymi jaki wpływ na modę dziecięcą wywierały stroje ludowe i egzotyczne, różne prądy literackie i literatura dla najmłodszych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jaką role spełniał strój w procesie edukacji i kształtowania charakteru i jak wyglądały dawne ubrania dla niemowląt i osesków. Zdecydowaną większość pokazywanych eksponatów stanowią dawne ubiory dziecięce, buciki, nakrycia głowy i inne akcesoria. Ciekawostką jest sukienka przeznaczona do ubierania figurki dzieciątka Jezus oraz maleńki 18-wieczny gorsecik służący do kształtowania prawidłowej figury dziecka. Wystawionych zostanie też kilkadziesiąt obrazów, głównie portretów (m.in. portret małego Leona Chwistka z siostrą namalowany przez A. Majewską). Eksponaty muzealne wzbogacone zostaną XIX wiecznymi fotografiami pochodzącymi ze zbiorów Zenona Harasyma.
Kuratorki: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka i Diana Jędrysek
http://muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-2013-pozycja/438-dawna-moda-dziecieca-xvii-w#sigProId25e6d20525
Otwarcie wystawy - 04.10.2013r.
http://muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-2013-pozycja/438-dawna-moda-dziecieca-xvii-w#sigProId3a9ee17917
Fot.Ewa Berdys