25.02.-28.05.2011
Prezentowana w Muzeum Miedzi wystawa powstała we współpracy z Operą Wrocławską i stanowi ilustrację dorobku artystycznego Małgorzaty Słoniowskiej, uznawanej za jedną z najbardziej twórczych i godnych podziwu polskich scenografek. Wystawa prezentuje ponad 50 kostiumów operowych i baletowych pochodzących z bogatego dossier artystki.
Kostiumy, które możemy podziwiać na ekspozycji zaskakują niezwykłą fantazją i rozmachem. Cechuje je bogactwo form i kolorów, wykonane zostały z przeróżnych tkanin i materiałów, a nawet z warzyw i owoców. Wymyślne, bogato zdobione kreacje z reguły posiadają zwieńczenie w postaci niezwykle fantazyjnych i wyszukanych nakryć głowy.
Ekspozycja jest niewątpliwie ogromną zachętą do wybrania się na spektakl operowy, zaś dla bywalców operowych sal wystawa jest znakomitą okazją do obejrzenia z bliska tych szczególnych dzieł sztuki scenograficznej.
Małgorzata Słoniowska blisko ćwierć wieku jest związana z Operą Wrocławską, dla której projektuje dekoracje oraz kostiumy.
Jest autorką wielu operowych realizacji scenograficznych, a wśród nich: Bolero M. Ravela, Sylfidy F. Chopina, Królewna Śnieżka i , Kot w butach B. Pawłowskiego, Trzy kroki stąd…M. Oldfielda, Msza L. Bernsteina, Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego, Romeo i Julia oraz Kopciuszek S. Prokofiewa, Giselle A. Adama, Cyrulik Sewilski G. Rossiniego, Impresario w opałach D. Cimarosy, Requiem i Rigoletto G. Verdiego, Czarodziejski flet W. A. Mozarta, Kantaty J.S. Bacha, Carmen G. Bizeta, Kolonia karna J.Bruzdowicza, Kopciuszek J. Straussa, Wesele Figara W. A. Mozarta, a dla najmłodszej widowni: Czerwony Kapturek J. Pauera oraz Alicja w Krainie Czarów R. Chaulsa.
Małgorzata Słoniowska projektowała również kostiumy do całej tetralogii R. Wagnera Pierścień Nibelunga, superprodukcji Borys Godunow M. Musorgskiego, wystawianych w Hali Stulecia, baletów Jezioro łabędzie i Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego, Rękopis znaleziony w Saragossie R.Augustyna, Don Kichota L.A. Minkusa oraz operetki Zemsta nietoperza J. Straussa.
Jej ostatnie realizacje w Operze Wrocławskiej, to kostiumy do oper Raj utracony K. Pendereckiego, Opowieści Hoffmanna J. Offenbacha, Joanna d`Arc Giuseppe Verdiego.
Małgorzata Słoniowska jest również autorką scenografii i kostiumów dla innych teatrów w kraju i za granicą.
http://muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-2011-pozycja/547-kostiumeria-malgorzaty-sloniowskiej#sigProIdcd1fc0b16d
Fot. Dariusz Berdys