11.03.-03.06.2011r.


W drugiej połowie XIX w., na fali ogólnoeuropejskiej mody na odlewy z brązu, pojawiło się  również na ziemiach polskich kilka fabryk i warsztatów brązowniczych. Jedną z nich założył w 1862 r. w Warszawie Jan Łopieński (1838-1907).

Wszechstronny rzemieślnik - odlewnik, cyzeler, a zarazem artysta - brązownik,  wykonywał według własnych pomysłów naczynia i sprzęty dekoracyjne. Odlewał  także rzeźby w oparciu o projekty innych artystów.
W ślady ojca poszli  dwaj synowie: Grzegorz (1863-1939) i Feliks (1866-1941), najpierw korzystając z Jego pracowni przy Ordynackiej 3, a następnie otwierając własną wytwórnię na Hożej 55. W zakładzie Bracia Łopieńscy realizowali swoje projekty najwybitniejsi polscy rzeźbiarze, m.in.: Konstanty Laszczka, Pius Weloński, Edward Wittig, Wacław Szymanowski, Xawery Dunikowski.
Trzeci z synów Jana – Ignacy Łopieński (1865-1944) zyskał uznanie jako grafik, malarz i medalier. Jako pierwszy  w Warszawie wykorzystał formę dwustronną do odlewania medali.

Wytwórnia należąca do braci wykonywała brązowe ozdoby salonu i stołu, rzeźbę dekoracyjną, epitafijną, medale i plakiety, elementy architektoniczne, obiekty związane z oświetleniem, a także odznaczające się wysoką klasą przedmioty, wykonane ze srebra, zarówno dla potrzeb liturgicznych jak i użytkowo - dekoracyjnych.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę firma Bracia Łopieńscy otrzymywała wiele zleceń na reprezentacyjne wyroby z brązu służące wyposażeniu i dekoracji państwowych urzędów i placówek dyplomatycznych.
W latach trzydziestych XX wieku firmą zaczęło zarządzać kolejne pokolenie rodziny Łopieńskich: Tadeusz (1898-1983), Władysław (1895-1954) i Zdzisław (1901-1955) -  synowie Grzegorza.

Nie zmienił się jednak asortyment wyrobów, tylko zgodnie z modą zmieniła się nieco stylistyka.
W czasie wojny Niemcy zarekwirowali zapasy materiałów, firma ograniczyła działalność do prac naprawczych i drobnych zleceń. Po 1945 r. dzięki działalności firmy Bracia Łopieńscy Warszawa odzyskała zniszczone przez Niemców pomniki. W 1950 r. firmę znacjonalizowano. Od 1956 r. ostatni z żyjących braci – Tadeusz wznowił pracę w zawodzie, tworząc pracownię artystyczną przy Poznańskiej 24. Dziś tę tradycje kontynuuje córka Tadeusza – artysta plastyk Anna Łopieńska-Lipczyk
Na wystawie BRACIA ŁOPIEŃSCY. POLSKA SZTUKA DEKORACYJNA XIX - XX w. prezentujemy dokonania czterech pokoleń tej znakomitej rodziny warszawskich brązowników.

Na ekspozycji znajduje się ponad sto pięćdziesiąt eksponatów z kilkunastu kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych, w tym ze zbiorów rodziny Łopieńskich. Wystawa jest okazją do przypomnienia chwalebnych dziejów polskiego odlewnictwa.


Fot. Ewa Berdys