Na wystawie Ceramika i miedź zgromadzono ponad sześćdziesiąt prac znanej czeskiej ceramiczki Vladimíry Konvalinkovej. Artystka wykorzystuje tradycyjne tworzywo – glinę, ale często łączy je z metalami, w tym głównie z miedzią.
Vladimíra Konvalinková urodziła się w 1951 roku w Czeskim Krumlowie. W latach 1967-1971 uczęszczała do klasy ceramiki w liceum rzemiosł artystycznych w Uherskim Hradiszte. Po zakupieniu domu w historycznej części Czeskiego Krumlowa (1972 r.) stworzyła własną pracownię ceramiczną. Od tego czasu zajmuje się profesjonalnie działalnością artystyczną. Po pięciu latach zaczęła też wystawiać swe prace w Czechach i za granicą.
Od 2001 roku prowadzi otwartą pracownię przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic starej części Czeskiego Krumlowa, umożliwiając oglądanie i zakup swych prac. W tym samym czasie rozpoczęła się także jej współpraca z córką Stanisławą, tworzącą ceramiczne rzeźby.
Vladimíra KonvalinkováVladimíra Konvalinková tworzy głównie dzieła unikatowe, zasadniczo nie używa form, nie wykonuje prac seryjnych.Przy użyciu koła garncarskiego wytwarza obiekty użytkowe o kulistej formie i dekoracyjnym charakterze. W ostatnich latach celowo łamie symetrię tym, że perfekcyjnie wytoczone formy deformuje modelowaniem, cięciem, wycinaniem, przekłuwaniem lub wklejaniem innych toczonych fragmentów. Powstają w ten sposób przedmioty niezwykłego kształtu, uzyskane także w wyniku dalszego łączenia z innymi materiałami, przede wszystkim metalem lub szkłem.
Te eksperymenty z formą i materiałami plastycznym otwierają w jej twórczości nieprzebrane możliwości wariantów. Artystka stosuje je jednak z umiarem, nigdy w sprzeczności z charakterem danego tworzywa. Dotyczy to także i koloru. Efekty kolorystyczne uzależnione są jednak głównie od możliwości wypału w elektrycznych piecach. Vladimíra Konvalinková z upodobaniem używa tlenków żelaza, manganu, miedzi, nanosi je na ceramikę pistoletem, aby one, przenikając się po wypale z glazurami, dawały matową lub lśniącą powierzchnię. Celem artystki jest osiągnięcie wrażenia rustykalności i naturalności a zarazem zachowanie charakteru użytego materiału – gliny. Tylko wyjątkowo Vladimíra Konvalinková tworzy prace wykorzystując czerwone, mocno lśniące glazury, które potem ostro kontrastują z innymi, matowymi dziełami.
Artystka współpracuje z architektami i projektantami wnętrz tworząc osłony oświetleniowe, kafle, wazy, patery, misy, kubki i dzbanki. Poza atelier prezentuje swą twórczość głownie poprzez wykonane repliki historycznych waz i dekoracji zdobiących szczyty domów, terakotowe przedmioty o pamiatkowym charakterze.
Ceramiczne realizacje Vladimíry Konvalinkovej możemy oglądać w Pradze, Czeskich Budziejowicach, Czeskim Krumlowie i wielu innych miastach południowych Czech.
Wystawa czynna do 30 września 2010.
http://muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-2010-pozycja/560-ceramika-i-miedz#sigProId05032e5df0
Fot. Dariusz Berdys