OD WITELONA DO TOMOGRAFU OPTYCZNEGO
Wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Instytut Fizyki UMK ukazuje historię pojęć i odkryć z zakresu optyki – nauki o świetle. Otwiera ją część poświęcona pracom Witelona, uczonego epoki średniowiecza pochodzącego ze Śląska, a zamyka tomograf optyczny, niezwykłe dzieło fizyków toruńskiego Instytutu Fizyki UMK.
Wystawa jest okazją do poznania przyrządów optycznych, tych najdawniejszych i tych współczesnych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć współczesne modele lunet i teleskopów, poznać konstrukcję dawnych okularów czy aparatów fotograficznych. W związku z interaktywnym charakterem ekspozycji będą mogli również przeprowadzać własne eksperymenty i doświadczenia.
W czasie wędrówki można będzie dowiedzieć się między innymi:
- dlaczego niebo jest niebieskie
- jak powstają kolorowe cienie
- co to jest dyfrakcja i interferencja
- jak powstaje tęcza
- do czego służy spektroskop
- co to jest światłowód
Uczestnictwo w wystawie to również zabawa światłem: hologramy, kalejdoskopy, piramidy Svarowskiego, podczerwień i nadfiolet, niezwykłe złudzenia optyczne – to tylko niektóre z jej elementów. Uczestnicy podążają ścieżką edukacyjną, podczas której poznają kolejne działy optyki. Wystawa jest przeznaczona dla odbiorcy w każdym wieku.
Więcej informacji dotyczących opisów niektórych zjawisk, które można obejrzeć na wystawie na stronie Instytutu Dydaktyki Fizyki UMK w Toruniu: http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/nowa_strona/?q=node/39
Fiat lux. Od Witelona do tomografu optycznego
Wystawa czynna od 18.09.09
http://muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-2009-pozycja/574-fiat-lux#sigProId03891b1f39
Fot. Dariusz Berdys