Podczas Nocy Muzealnej 15 maja o godz. 23.00 odbył się koncert: "Japończycy grają Chopina" - koncert fortepianowy w wykonaniu Mamiko Ueyama i Kazuko Tsuji

PROGRAM:

F. Chopin
Nokturn Es-dur op.9-2
3 Mazurki z op.7 1-3
Walc cis-moll op.64-2
Walc Des-dur op.70-3
Grande Walc As-dur op.64-3
Wariacja Brillantes B-Dur op.12

Mamiko Ueyama

Urodziła sie w Osace w Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 3 roku życia. W 1990 r. wstąpiła do Akademii Muzycznej w Osace do klasy fortepianu prof. S. Ueda. Po ukończeniu Akademii Muzycznej została tam zatrudniona w charakterze asystentki. Już w czasie studiów występowała wielokrotnie z recitalami oraz jako solistka z orkiestrą Opera House w Osace. W 1993 została finalistką konkursu Japońskiego Stowarzyszenia Pianistów Pedagogów (JPTA) otrzymując nagrodę specjalną. W 1994 r. na Koncercie Młodych Talentów w Japonii zdobyła nagrodę specjalną za wykonanie utworów K. Szymanowskiego. W 1997 r. uczestniczy w "Wieczorze Chopinowskim" zorganizowanym przez Japońskie Stowarzyszenie Chopinowskie. W 1997 r. przyjechała do Polski na trzyletni staż podyplomowy, który ukończyła z oceną celującą. Następnie brała udział w wielu konkursach pianistycznych. Ważniejsze z nich to Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Łodzi w 2001 r., oraz Międzynarodowy Konkurs im. Marii Canals w Barcelonie w 2003r. gdzie otrzymuje honorowy medal. Mamiko Ueyama doskonaliła swój warsztat pod kierunkiem wielu profesorów: K. Katada, K. Endo, S. Ueda, T. Umemoto, T. Matsura, M. Noijma, J. Romaniuka, R. Sanjinez, K. Kennera i T. Shebanovej. Rosyjska pianistka, Tatiana Shebanova opinuje o niej wykonaniu, "...Jej wykonawstwo harmonijnie łączy w sobie artystyczną dojrzałość z wysokim poziomem mistrzostwa technicznego. Artystka w swoich interpretacjach wyróżnia się wrażliwością na piękno dźwięku, jego barwę oraz wnikliwą analizą formy i dopracowaniem szczegółów utworu..."

Obecnie prowadzi działalność koncertową w Polsce i za granicą. Jej repertuar obejmuje m.in. kompozytorów polskich - F. Chopina, K. Szymanowskiego, I.J. Paderwskiego i W.Lutosławskiego.