W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational


maj-wrzesień 2023

Akademia Rycerska


Art'PAIRinternational jest odłamem Stowarzyszenia Pro Arte Imaginis Realismus am Oberrhein, które zostało założone w 1991 roku przez artystów z Palatynatu (Niemcy), Badenii-Wirtembergii (Niemcy) i Alzacji (Francja). W 2012 roku kolektyw otworzył się na płaszczyźnie międzynarodowej, przyjmując artystów z Anglii, Austrii, Belgii, Nowej Zelandii, Japonii, Polski i Szwajcarii. Ponieważ orientacja tych nowych członków jest ukierunkowana na sztukę fantastyczną (w tym fantasy, surrealizm, symbolizm, steampunk itp.), Art'PAIRinternational powstał w celu rozwijania swojej ekskluzywnej i międzynarodowej wizjonerskiej orientacji, a także w celu umożliwienia nadreńskiemu realizmowi skupieniu się na swojej regionalnej tożsamości, łączącej artystów tworzących w nurcie realizmu i fantastyki. Oba podmioty działają obecnie niezależnie, ale w ścisłej współpracy.


W ostatnich latach Art'PAIRinternational otworzył się na kraje Europy Wschodniej poprzez Polskę, która ma silną tradycję "realizmu magicznego".

Słowo „PAIR” w nazwie stowarzyszenia odnosi się obecnie jedynie do pojęcia uznania poprzez zasadę przyjęcia do swego grona przez podobnych sobie artystów. Oba kolektywy pragną zachować oryginalną nazwę, aby dać świadectwo tej jedności w różnorodności i kontynuować wspólną pracę.

Unisus, „skrzydlaty jednorożec” lub „alikorn”, w logo stowarzyszenia Art'PAIRinternational jest kompilacją jednorożca i pegaza. Łączy ono w sobie czystość i poetycką inspirację. Posiada on atrybuty tych dwóch zwierząt: pojedynczy zakręcony róg na czole i skrzydła do latania. Ten anglojęzyczny termin jest złożeniem słów „unicorn” (jednorożec) i „Pegasus” (Pegaz).  Symbolika skrzydlatego konia (inspiracja) i jednorożca niesie ze sobą takie wartości jak wolność i władza. To wyimaginowane zwierzę zostało stworzone przez artystów w latach 80. XX wieku.
Bruno Altmayer, Prezes Art'PAIRinternational

„W świecie magicznego realizmu. Artyści Art'PAIRinternational” W 2019 r. wraz z Marcinem Kołpanowiczem mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Europejskim Salonie Sztuki Fantastycznej SAFADORE w uroczym górskim miasteczku Mont-Dore we Francji. Spotkałem tam wielu wspaniałych artystów z całej Europy, niektórych z nich znałem już wcześniej, mieliśmy okazję spotykać się na wielu wystawach i wydarzeniach kulturalnych. Zdobycie przeze mnie grand prix tego festiwalu zaowocowało również otrzymaniem propozycji wstąpienia do międzynarodowej grupy artystycznej Art'PAIR zrzeszającej twórców nie tylko z Europy, ale również z takich krajów jak Japonia czy Nowa Zelandia. Wtedy też narodził się u mnie pomysł, by móc zaprezentować twórczość tej grupy w Legnicy i zaprosić choć część jej przedstawicieli do naszego miasta. Tak oto doszło do realizacji wystawy grupy Art'PAIR w Muzeum Miedzi.
Bardzo rzadko udaje się zaprosić do Polski tak liczne grono twórców z innych krajów. W kalendarzu wystaw mamy tylko jedno cykliczne wydarzenie, na którym prezentuje się realizm fantastyczny z całego świata – organizowany w Szczyrku od 2011 r. Magical Dreams. Wystawa ART’PAIR w Legnicy jest więc wydarzeniem wyjątkowym również z tego względu, że to pierwsza wystawa tej grupy w Polsce i po raz pierwszy sympatycy tego gatunku będą mogli odwiedzać światy, które w dużej mierze powstały w wyobraźniach artystów tworzących głównie we Francji.  
Jarosław Jaśnikowski


W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational jest pierwszą w Polsce wystawą międzynarodowej grupy artystycznej Art'PAIRinternational zrzeszającej najlepszych artystów tworzących w nurcie szeroko pojętego surrealizmu. Grupa ma charakter międzynarodowy, a tworzący ją artyści pochodzą z takich krajów jak Francja, Polska, Szwajcaria czy Belgia. Artyści, których prace prezentowane są na ekspozycji tworzą w nurcie magicznego realizmu. To kierunek w malarstwie, który narodził się w latach 20. XX wieku. Stanowi on specyficzną formę surrealizmu, która na płótnie prezentuje światy z pogranicza jawy i snu. Realizm magiczny nagina prawa fizyki, a postacie i przedmioty wydają się nie do końca realne. Na wystawie prezentujemy prace dziewiętnastu artystów, wśród nich są: Bruno Altmayer, Andrée Bars, Michel Barthélemy, Pavlina Boroshova, Katarzyna Bułka-Matlacz, Liliane Caumont, Benjamin Claudel, Patricia Cronier Zohar, Monica Fagan, Dan Jacobson, Jarosław Jaśnikowski, François Joly, Marcin Kołpanowicz, David Lefebvre, Danny Mellinger, Jean-Noël RIOU, Patrice Servage, Michaël Thomazo i Thierry Van Quickenborne.

Ekspozycja została przygotowana przy współpracy ze stowarzyszeniem Art'PAIRinternational. Mecenasem wystawy jest wydawnictwo artystyczne Lux Artis.

Kurator wystawy: Tomasz Grabowski


GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy 13.05.2023 r.IMG_3576
W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational - ekspozycja fot. D. Berdys
IMG_3573
IMG_3567
IMG_3574
IMG_3577
IMG_3578
IMG_3623
IMG_3628