Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2021


czerwiec – sierpień 2021

Akademia Rycerska


Wystawę tworzą prace nadesłane na tegoroczny konkurs rysunków satyrycznych, którego tematem wiodącym była „Rodzina”, natomiast drugą kategorię tradycyjnie stanowił „Żart i satyra”.


W tej edycji Satyrykonu wzięło udział ponad 200 artystów z całego świata. Obok rysunków nadesłali także formy przestrzenne, które również można zobaczyć na wystawie.
Ponadto, w części „Szkic ma moc” prezentowane są szkicowniki młodych artystów nagrodzone w towarzyszącym konkursowi projekcie pod tym samym tytułem. Służące zapisywaniu obserwacji, notowaniu pomysłów i warsztatowym ćwiczeniom szkicowniki pozwalają poznać nie tylko tajniki rzemiosła artysty – ale też śledzić proces twórczy, obserwować jak rodzą się idee.
Organizowany w Legnicy Satyrykon jest imprezą o bogatych tradycjach. Pierwszy odbył się w 1977 r. Jego pomysłodawcami byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Impreza - początkowo wystawa - miała lokalny charakter i brali w niej udział rysownicy z Dolnego Śląska. Szybko przerodziła się jednak w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Przez wiele lat Legnica była pierwszym i jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, a Satyrykon popularyzował w Polsce rysunek satyrycznego w Polsce.
Dziś Międzynarodowa Wystawa Satyrykon jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików w każdym wieku. Co roku wpływają na niego prace kilkuset często wybitnych autorów z kilkudziesięciu krajów świata. Prestiż imprezy potwierdza plakietka grand prix nadana przez amerykańskie pismo „Witty World” i maksymalne 5 gwiazdek przyznane przez FECO (Federację Rysowników).
Satyrykon dysponuje imponującym zbiorem prac podarowanych przez autorów z Polski, Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Galeria ta liczy obecnie ponad 25 tysięcy prac. Wystawa w Muzeum Miedzi stwarza niepowtarzalną okazję, by obejrzeć tę najaktualniejszą część z nich mającą wymową ponadczasową, ale też będącą w wielu przypadkach komentarzem do obecnej rzeczywistości.


IMG_8219
Międzynarodowa wystawa Satyrykon - Legnica 2021 / ekspozycja fot. D.Berdys/
IMG_8198
IMG_8202
IMG_8208
IMG_8217
IMG_8220
IMG_8211