Wystawa organizowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.
Ekspozycja - maj.

Oficjalne otwarcie wystawy podczas Nocy Muzealnej.

Wystawa przygotowana została z inicjatywy znanego z zamiłowania do  krzemienia pasiastego artysty – Cezarego Łutowicza i prezentuje biżuterię wykonaną z zastosowaniem tego niezwykle pięknego i rzadkiego kamienia.
W neolicie i wczesnej epoce brązu używany był on do wyrobu siekierek o znaczeniu magicznym, kultowym i obrzędowym. Swoim usłojeniem przypomina wzburzoną wodę, a uderzony jeden o drugi miota iskry i ogień.
 
Jedynym miejscem na kuli ziemskiej, gdzie występuje krzemień pasiasty jest Ziemia Sandomierska. To właśnie tutaj na początku lat 70. osiedlił się Cezary Łutowicz i rozpoczął swoją przygodę nietypowym wówczas materiałem. Jego pierwsze prace biżuteryjne powstały w roku 1972, a w związku z tym, że zyskały uznanie, artysta kontynuuje przygodę z tym kamieniem. Jako propagator krzemienia pasiastego, od wielu lat organizuje przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Warsztaty Złotnicze. Na wystawie zobaczymy między innymi prace powstałe podczas warsztatów, prace z kolekcji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz prace artystów, którzy upodobali sobie ten niezwykle piękny, trwały i rzadki materiał.

Wystawa organizowana jest w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.



Cezary Łutowicz Cezary Łutowicz

Cezary Łutowicz Cezary Łutowicz

Cezary Łutowicz Krzemień