FIGURKI Z PORCELANY ZE ZBIORÓW MUZEUM W WAŁBRZYCHU


Prezentowana na wystawie kolekcja porcelany figuralnej muzeum w Wałbrzychu to niewielki fragment zbiorów działu ceramiki. Nie jest ona także szeroką prezentacją wyrobów poszczególnych fabryk, a stanowi zaledwie fragment tematu jakim jest rzeźba ceramiczna. Wybór jest pewnym przekrojem europejskiej, dolnośląskiej i polskiej plastyki figuralnej. Są to najczęściej sceny figuralne: pary pasterskie, muzykujące, czy tańczące, także pojedyncze zestawienia mężczyzny i kobiety w strojach z epoki stanowiące komplet dekoracyjny.


Godnymi uwagi figurami z fabryk niemieckich są: Mężczyzna z psem, czy pięknie oddana figura Sójki. Doskonale prezentują się figury z wytwórni Filipa Rosenthala: Para kaczek, Faun, finezyjna postać Kobiety w kapeluszu. Odrębną grupę stanowią biskwitowe figury i sceny figuralne z wytwórni w Sèvres i Miśni. Są to przede wszystkim sceny myśliwskie: Ogary atakujące wilka, Myśliwy z rogiem, Myśliwy z psem jak również postacie antycznych kobiet, postać czytającej Marii Magdaleny czy Putta siedzącego w kojcu. Interesująca jest wykonana z malowanego biskwitu figurka Dziewczynka na huśtawce z końca XVIII w. będąca zarazem pozytywką.
Na wystawie znajdziemy również plastykę figuralną o charakterze użytkowym: figurka marynarza pełni rolę puzderka na tabakę, figury z Limoges (Francja) są pojemnikami na wodę lub wino, wreszcie figurki dziewcząt i chłopców służące jako wazoniki na kwiatki.

Fabryki oprócz figur wykonywały również popiersia znanych postaci historycznych. Należy zwrócić uwagę na popiersie Młodego mężczyzny z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie (poł. XIX w) oraz Popiersie Fryderyka II wykonane w Manufakturze C. Tielscha w Wałbrzychu w roku 1936 z okazji 150 rocznicy śmierci władcy. Polską porcelanę reprezentuje wytwórnia w Ćmielowie. W latach 30. i 40. XX w. produkowano tam na dużą skalę figury wg projektów m.in. Franciszka Kalfasa, Józefa Szewczyka, Bogumiła Marcinka.

Godnym obejrzenia zbiorem są też figurki projektantów pracujących dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. W latach 50. XX w. polskie wytwórnie porcelany m.in. Ćmielów, ZPS "Krzysztof", ZPS "Wałbrzych" w Wałbrzychu, ZPS "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej i fabryka w Chodzieży rozpoczęły awangardową w stylu produkcję małych figurek z porcelany. Projektowali je przede wszystkim artyści związani z IWP, ale także pracownicy wzorcowni wyżej wymienionych fabryk. Projekty z tych lat postrzegane są jako ikony polskiego wzornictwa, stanowią źródło inspiracji dla najnowszego polskiego designu i stanowią doskonałe fundamenty dla młodych projektantów.

Ekspozycja zawiera ponad 200 obiektów powstałych od połowy XVIII po koniec XX wieku. Kolekcję z Wałbrzycha wzbogacają także figurki ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów z Jeleniej Góry, Bolesławca, Legnicy oraz powstałe w okresie międzywojennym obiekty z kolekcji art déco Muzeum Miedzi w Legnicy.

Otwarcie wystawy - 30.01.2008
Czynna do - 05.04.2008